Kategorijas
Izejvielas un ražojumi Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Pārtika un dzērieni Rūpniecība un tirdzniecība Uzņēmējdarbība Zaļais iepirkums

2020.gadā būtiski palielinājies ZPI apjoms valsts un pašvaldību iepirkumos

2020.gadā zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) īpatsvars publisko iepirkumu apjomā, kas veikti atbilstoši Publisko iepirkumu likuma regulējumam finanšu izteiksmē bijis 29,1%, kas ir par 11,8 procentpunktiem vairāk kā 2019.gadā (17,3%). Absolūtās vērtībās* ZPI bijis 850 milj. eiro no kopējā Publisko iepirkumu likuma regulējumam pakļautā iepirkumu apjoma – 2 926 milj. eiro.

Statistikas dati norāda, ka 2020.gadā būtiski pieaudzis preču un pakalpojumu apjoms, kuru iegādē piemērotas vides aizsardzības prasības, sasniedzot 671 milj. eiro, jeb 46% lielu kāpumu. Salīdzinājumam – 2019.gadā tie bija 448 milj. eiro jeb 30% pēc iepirkumu skaita. Tāpat audzis arī īpatsvars ZPI obligātajās grupās sasniedzot 86% kāpumu, un ZPI brīvprātīgajās grupās sasniedzot 39%.

Šos rezultātus veicinājusi relatīvi nemainīgo kopējo iepirkto preču un pakalpojumu apjoms, uz ko attiecināmi MK noteikumu Nr.353 ” Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība” nosacījumi.
Būvdarbi finansiālā izteiksmē ir lielākā no preču pakalpojumu grupām, kurās 2020.gadā tika piemērotas vides aizsardzības prasības. Šajā grupā tika ieguldīti 413.mij. eiro. Savukārt pārtikas un ēdināšanas pakalpojumu grupā – 114 milj. eiro, datortehnika un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) grupā – 48 milj. eiro un transportā – 29 milj. eiro.

ZPI kā obligāti piemērojamās ir noteiktas septiņas grupasbiroja papīrs, drukas iekārtas, datortehnika un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūra, pārtika un ēdināšanas pakalpojumi, tīrīšanas līdzekļi un pakalpojumi, iekštelpu apgaismojums, ielu apgaismojums un satiksmes signāli. No ZPI brīvprātīgi piemērojamām 15 preču un pakalpojumu grupām pēc finansiālā īpatsvara nozīmīgākās ir būvdarbi un transports. Nozīmīga ietekme uz ZPI īpatsvaru ir ES fondu projektu īstenošanai, jo ir iespēja vērtējumā saņemt papildus punktus par ZPI piemērošanu. Taču tas gan atkarīgs no specifiskā atbalsta mērķa īstenošanas nosacījumiem.

Līdz 2021.gada 1.maijam tiks sagatavots ikgadējais, informatīvais ziņojums par zaļā iepirkuma īstenošanu valsts pārvaldē.

Zaļais publiskais iepirkums ir process, kura ietvaros valsts un pašvaldību iestādes cenšas iepirkt preces un pakalpojumus ar iespējami mazāku ietekmi uz vidi, ņemot vērā dzīves cikla izmaksas produktiem vai pakalpojumiem, kas samazina ietekmi uz vidi, veicina sociālus uzlabojumus un panāk ietaupījumus budžetā.

Latvijā publiskais iepirkums veido 17% no iekšzemes kopprodukta. ZPI ir viens no Eiropas Savienības vides, klimata un enerģijas politikas prioritārajiem instrumentiem, un vides nosacījumu iekļaušana iepirkumu specifikācijās, kļūst prioritārs uzdevums arī Latvijā.

Informāciju sagatavoja Sabiedrisko attiecību nodaļa Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Kategorijas
Elektroniskais iepirkums Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti

Dzintaru koncertzāles oficiāls paziņojums

Sakarā ar publiski izskanējušo informāciju par krēslu iepirkumu SIA Dzintaru koncertzāles vajadzībām, koncertzāle informē:

Dzintaru koncertzāle kategoriski noraida ziņas, ka Dzintaru koncertzāle būtu piedalījusies PVN izkrāpšanā.

Koncertzāle uzsver, ka minētajā krēslu iepirkumā, kas notika 2015.gadā, tika ievētotas visas LR likumdošanā noteiktās procesuālās darbības. Iepirkums bija publisks, to ievietojot IUB (Iepirkumu uzraudzības biroja) iepirkumu sistēmas datu bāzē un ikvienam pretendentam bija iespēja pieteikt savu piedāvājumu. Viens no būtiskākajiem kritērijiem bija krēslu kvalitāte, ņemto vērā koncertzāles specifiku, krēslu noslodzi un krēslu atrašanās vietu ārtelpā. Tika saņemti vairāki piedāvājumi. Piesaistot ekspertus iepirkumu komisijai, tika izvēlēts krēslu piegādātājs, kura piedāvājums tika atzīts kā labākais. Ar komersantu tika noslēgts līgums un šī informācija publicēta IUB un Dzintaru koncertzāles māja lapā, atbilstoši likumā noteiktajai kārtībai un tur tā atrodama arī šobrīd. Šis iepirkums nekad nav ticis apstrīdēts un ne IUB ne kāda cita institūcija nav konstatējusi pārkāpumus iepirkuma procedūrā.

8.jūlija medijos tika izplatītas ziņs par it kā VID amatpersonu pausto, ka Dzintaru koncertzāle, iegādājoties krēslus no Igaunijas uzņēmuma Tooner Maste (konkrētā iepirkuma uzvarētājā) tam ir samaksājusi aptuveni EUR 4000 un pārējo naudu aptuveni 210 tūkstošus EUR ir pārskatījusi kādam Latvijas uzņēmumam.

Dzintaru koncertzāle informē, ka šis ziņas neatbilst patiesībai. Veicot konkrētā iepirkuma dokumentu pārbaudi, Dzintaru koncertzāle pārliecinājās, ka norēķins par krēslu piegādi veikts Igaunijas uzņēmumam Tooner Maste, reģistrācijas Nr. EE10541390. (konkrētā iepirkuma uzvarētājam) vienā maksājumā un pilnā apmērā, ko apliecina visi maksājuma dokumenti. Dzintaru koncertzāle nav veikusi nekādus maksājumus nevienam Latvijā reģistrētam uzņēmumam par krēslu piegādi konkrētā iepirkuma ietvaros. Dzintaru koncertzāle aicina mediju citēto VID amatpersonu publiski atsaukt nepatieso informāciju.

Dzintaru koncertzāle norāda, ka veicot pārskaitījumu Igaunijā reģistrētajam uzņēmumam Tooner Maste ir piemērota likumā noteiktā PVN likme un apgalvojums, ka Koncertzāle būtu izvairījusies no nodokļa nomaksas nav patiess.

Dzintaru koncertzāle aicina gan tiesībsargājošās institūcijas, gan žurnālistus visus jautājumus par turpmāko naudas plūsmu pēc norēķina ar pakalpojuma sniedzēju uzdot tiem komersantiem, kuri tajā ir iesaistīti un kuru turpmākās darbības šobrīd tiek izmeklētas. Koncertzāle kategoriski norobežojas no saistības ar šiem darījumiem un nevar būt atbildīga par tiem.

Vienlaikus koncertzāle, pamatojoties uz VID izplatīto informāciju par Dzintaru koncertzāles amatpersonas iespējamo līdzdalību citu komersantu veiktajās darbībās, dara zināmu, ka koncertzāles valde uz izmeklēšanas laiku ir atsaukusi amatpersonai izsniegto prokūru, kā arī atstādinājusi viņu no darba iepirkumu komisijā. Koncertzāle ir lūgusi sniegt VID sīkāku informāciju par uzsākto kriminālprocesu, lai varētu lemt par turpmākajām darbībām.

Kategorijas
Likumdošana, normatīvie akti Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Medicīna, farmācija, veselība Politika Valsts pārvalde un pašvaldības Veselības aizsardzība

KNAB pievērsis pastiprinātu uzmanību Covid-19 ierobežošanai nepieciešamo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iepirkumiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pievērsis pastiprinātu uzmanību arī Covid-19 izplatības ierobežošanai nepieciešamo individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu centralizētajiem iepirkumiem visu valsts institūciju vajadzībām, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.

KNAB seko līdzi informācijai publiskajā telpā un vērtē informāciju, jo īpaši publisko iepirkumu jomā, kas ir viena no biroja prioritārajām jomām, norādīja birojā.

Kā vēstīts, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) šonedēļ norādīja, ka, viņaprāt, ar ārkārtējo situāciju saistītajos iepirkumos pietrūkst izsekojamības.

Tāpēc Ģirģens vērsies pie Ministru kabineta ar aicinājumu visus ar ārkārtējo situāciju saistītos publiskos iepirkumus publicēt īpaši izveidotajā valsts oficiālajā interneta vietnē “ www.covid19.gov.lv “. Komisijas vadītājs norāda uz augstajiem korupcijas, negodprātības un publisko līdzekļu izšķērdēšanas riskiem, kādus pašlaik, viņaprāt, var novērot krīzes aizsegā.

Tāpat vēstīts, ka valdība 2.aprīlī atbalstīja priekšlikumu, kas paredz, ka Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs veiks Covid-19 izplatības ierobežošanai nepieciešamo individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu centralizētos iepirkumus visu valsts institūciju vajadzībām.

Valsts centralizēto rezervju iepirkumu grupu vadīs Aizsardzības ministrija (AM), un tajā strādās Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), Nacionālo veselības dienestu un citām institūcijām.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests uzturēs prioritāro institūciju un to iepirkumu vajadzību sarakstu, savukārt Nacionālais veselības dienests un citi veselības nozares eksperti sniegs atbalstu individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu kvalitātes prasību noteikšanā.

Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs nodrošinās Covid-19 izplatības ierobežošanai nepieciešamo medicīnisko aizsarglīdzekļu centralizētos iepirkumus un iegādāto preču uzglabāšanu, veidojot rezerves vismaz trim mēnešiem.

Savukārt Nacionālie bruņotie spēki sniegs loģistikas atbalstu, iegādātās preces nogādājot saņēmējiem atbilstoši prioritāro institūciju un to vajadzību sarakstā noteiktajam apjomam.

Gadījumā, ja iestāsies deficīts vai izaicinājumi ar kritisko izejvielu vai produktu pieejamību tirgū, bet tie būs nepieciešami vietējiem ražotājiem un kritisko pakalpojumu sniedzējiem, AM sagatavos mobilizācijas pieprasījumus jeb uzdevumus mobilizācijas gadījumā nodot turējumā noteiktās kritiskās izejvielas, produktus un materiāli tehnisko līdzekļus.

AM arī turpmāk koordinēs vietējo ražotāju iesaisti individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iepirkumos.

Kategorijas
Arhitektūra, interjers, dizains Likumdošana, normatīvie akti Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Nekustamais īpašums

Valsts prezidenta kanceleja pieprasījusi VNĪ skaidrot iemeslus Rīgas pilij paredzēto krēslu izgatavošanas izmaksu sadārdzinājumam

Valsts prezidenta kanceleja pieprasījusi VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) skaidrot situāciju par iepirkumu Rīgas pils Čakstes kabineta krēsliem, kas pirms pieciem gadiem tika izgatavoti neatbilstošā izmērā un līdz ar to netika pieņemti lietošanā Rīgas pilī.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra vadītāja Justīne Deičmane, prezidenta kanceleja 2015.gadā Rīgas pils mēbeļu iepirkuma ietvaros bija samaksājusi VNĪ par jaunu, analogu reprezentācijas mēbeļu izveidošanu 9620 eiro, lai pēc vēsturiskajām skicēm tiktu izgatavoti krēsli Čakstes kabinetam.

Iepirkumu Čakstes kabineta krēslu iegādei veica VNĪ, kas arī izstrādāja tehnisko projektu, noslēdza līgumu un pieņēma krēslus no tā izgatavotāja. Kanceleja, konstatējot, ka Čakstes kabineta krēsli ir neatbilstoši – neatbilda izmēriem – un to izvietošana neļauj telpu izmantot reprezentācijas vajadzībām, tos nepieņēma lietošanā no VNĪ un nav pārņēmusi tos grāmatvedības uzskaitē.

Kopš 2016.gada prezidenta kanceleja regulāri ir prasījusi aizstāt krēslus ar atbilstošiem, lietošanai derīgiem krēsliem. VNĪ bija apņēmusies kļūdu labot, līdz ar to kanceleja savā budžetā neplānoja papildu izmaksas krēslu iegādei. 2019.gadā kanceleja aicināja atrisināt VNĪ šo ieilgušo jautājumu. VNĪ apņēmās izgatavot krēslus par saviem līdzekļiem. Kancelejas budžetā nav plānoti papildu līdzekļi izmaksām par šiem krēsliem, skaidroja Deičmane.

Ņemot vērā, ka iepirkumu veica VNĪ, Valsts prezidenta kanceleja nepiedalījās iepirkuma procedūrā.

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis ceturtdien sazinājās ar VNĪ valdes priekšsēdētāju Renāru Griškeviču, aicinot skaidrot situāciju un iemeslus būtiskam krēslu izgatavošanas izmaksu sadārdzinājumam.

Griškevičs aģentūrai LETA norādīja, ka, ņemot vērā ārkārtējo situāciju, noslēgtā līguma ar SIA “BDF” un SIA “Šusts” izpilde patlaban ir apturēta.

Griškevičs informēja, ka Rīgas pils padomes sēdē saistībā ar arhitekta Artūra Lapiņa izstrādāto Rīgas pils interjera projektu 2016.gadā skatīja Čakstes kabineta mēbeļu risinājumus un konstatēja, ka tie sanākuši funkcionāli neatbilstoši.

“Arhitekts Lapiņš skaidro, ka devis norādes par mēbeļu izgatavošanas izmēriem, vadoties no vēsturiskā fotogrāfijā redzamo mēbeļu parauga, un pieļaujot, ka trīsdesmitajos gados šādi varēja būt. Padome nolēma uzdot Lapiņam izgatavot krēslus, ņemot vērā katalogos izmantotos standarta mēbeļu izmērus. Attiecīgi VNĪ plānoja iepriekš piegādāto krēslu nomaiņu,” klāstīja Gruškevičs.

Viņš informēja, ka, rodot finansējuma iespējas risināt Čakstes kabinetam nepieciešamo mēbeļu jautājumu, VNĪ gada sākumā veica iepirkumu, kas noslēdzās 5.februārī. Iepirkum starp trim pretendentiem ar līdzīgām summām (31 904 eiro, 32 000 eiro un 35 250,48 eiro) 2.marā tika noslēgts līgums par saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu ar Latvijas uzņēmumu – piegādātāju apvienību “BDF” un “Šusts”. Projekts daļēji tiek priekšfinansēts no VNĪ līdzekļiem.

“Iepriekš izgatavotos krēslus VNĪ plāno pārdot publiskā izsolē tuvāko mēnešu laikā. Paredzam, ka to vērtība ir augstāka nekā vēsturiski minētie 9620 eiro saistībā ar to, ka krēsli pils atjaunošanas projekta būvnieku tāmē bija kā viena no pozīcijām un nevaram izslēgt, ka faktiskās krēslu izgatavošanas izmaksas ir bijušas augstākas. Esam pasūtījuši tirgus vērtējumu, lai noskaidrotu krēslu patieso vērtību,” piebilda Griškevičs.

LETA jau vēstīja, SIA “BDF” un SIA “Šusts” par 31 984 eiro Rīgas pilij izgatavos astoņu vēsturisko krēslu kopijas, liecina VAS “Valsts nekustamie īpašumi” ar abiem uzņēmumiem noslēgtais līgums.

Iepirkuma nolikumā norādīts, ka krēslu karkass jāizgatavo no saplākšņa, kas nav plānāks par 10 milimetriem, savukārt pārējās krēsla daļas jāizgatavo no kvalitatīvas masīva ozola koksnes.

Paredzēts, ka krēsla krēslu tapsēšanai izmantos audumu “Dausman – 616 linen”. Tas ir no krāsotiem diegiem dubultauduma pinumā austs audums ar reljefu zīmējumu veidojošu rakstu, kuru veido simetriskā, vienmērīgā ritmā izkārtoti ģeometriski elementi.

Tehniskajā specifikācijā rakstīts, ka “auduma noskaņojums, iespaids un struktūras raksturs atbilst vēsturiski stilistiskiem kritērijiem ar atsauci uz etnogrāfiju”.

Uzņēmumi apņēmušies krēsliem un materiāliem nodrošināt garantijas laiku uz pieciem gadiem.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka mēbeļu ražotājs “BDF” reģistrēts 2010.gadā un tā pamatkapitāls ir 70 eiro. Uzņēmums pieder Jurim Zelmenim. 2018.gadā “BDF” strādāja ar 123 324 eiro apgrozījumu un 259 eiro peļņu.

Savukārt uzņēmums “Šusts”, kas nodarbojas ar mēbeļu un dzīvokļu iekārtu remontu, kā arī ar mēbeļu ražošanu, dibināts 2001.gadā un tā pamatkapitāls ir 8236 eiro. 2018.gadā “Šusts” strādāja ar 68 390 apgrozījumu un 116 eiro zaudējumiem. Uzņēmums pieder Andrim Šustam, liecina informācija “Firmas.lv”.

Kategorijas
Arhitektūra, interjers, dizains Dizains Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti

Rīgas pilij par gandrīz 32 000 eiro izgatavos astoņu vēsturisko krēslu kopijas

SIA “BDF” un SIA “Šusts” par 31 984 eiro Rīgas pilij izgatavos astoņu vēsturisko krēslu kopijas, liecina VAS “Valsts nekustamie īpašumi” ar abiem uzņēmumiem noslēgtais līgums.

Iepirkuma nolikumā norādīts, ka krēslu karkass jāizgatavo no saplākšņa, kas nav plānāks par 10 milimetriem, savukārt pārējās krēsla daļas jāizgatavo no kvalitatīvas masīva ozola koksnes.

Paredzēts, ka krēsla krēslu tapsēšanai izmantos audumu “Dausman – 616 linen”. Tas ir no krāsotiem diegiem dubultauduma pinumā austs audums ar reljefu zīmējumu veidojošu rakstu, kuru veido simetriskā, vienmērīgā ritmā izkārtoti ģeometriski elementi.

Tehniskajā specifikācijā rakstīts, ka “auduma noskaņojums, iespaids un struktūras raksturs atbilst vēsturiski stilistiskiem kritērijiem ar atsauci uz etnogrāfiju”.

Uzņēmumi apņēmušies krēsliem un materiāliem nodrošināt garantijas laiku uz pieciem gadiem.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka mēbeļu ražotājs “BDF” reģistrēts 2010.gadā un tā pamatkapitāls ir 70 eiro. Uzņēmums pieder Jurim Zelmenim. 2018.gadā “BDF” strādāja ar 123 324 eiro apgrozījumu un 259 eiro peļņu.

Savukārt uzņēmums “Šusts”, kas nodarbojas ar mēbeļu un dzīvokļu iekārtu remontu, kā arī ar mēbeļu ražošanu, dibināts 2001.gadā un tā pamatkapitāls ir 8236 eiro. 2018.gadā “Šusts” strādāja ar 68 390 apgrozījumu un 116 eiro zaudējumiem. Uzņēmums pieder Andrim Šustam, liecina informācija “Firmas.lv”.

Kategorijas
Dizains Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti

Iepirkumā meklē mēbeles Valsts prezidenta rezidencei Jūrmalā

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izsludinājusi iepirkumu par mēbeļu piegādi un uzstādīšanu ēkā Zigfrīda Meierovica prospektā 31, Jūrmalā, kur atrodas Valsts prezidenta rezidence, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā.

Pretendentiem savi piedāvājumi jāiesniedz Elektronisko iepirkumu sistēmas (EIS) e-konkursu apakšsistēmā līdz 17.februāra plkst.11.

Pretendentam būs jāpiegādā un jāuzstāda Valsts prezidenta rezidencē mīksto mēbeļu grupa formālām sarunām, kurā ietilpst trīsvietīgs dīvāns, četri klubkrēsli, viens atpūtas krēsls, kā arī kafijas galdiņš. Tāpat būs jāpiegādā mīksto mēbeļu grupa neformālām sarunām, ko veido trīsvietīgs un divvietīgs dīvāns, dīvāns-zvilnis, dekoratīvie spilveni, četri kafijas galdiņi, inkrustēts ēdamgalds, divi palīggaldi, kā arī 20 krēsli pie ēdamgalda, divi krēsli ar roku balstiem pie ēdamgalda un brīvstāvoša mēbele servēšanas piederumiem.

Valsts prezidenta rezidencē Jūrmalā plānots arī uzstādīt nišā iebūvētus plauktus, kā arī iebūvētu mēbeli ar spoguli un plauktu. Pretendentam būs jānodrošina, ka rezidencē atrodas arī 50 krēsli koncertiem un pasākumiem, kā arī divi ratiņi krēslu pārvadāšanai.

Kā norādīts EIS, piedāvājumu vērtēšanas kritērijs ir saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums, kuru nosaka gan cena bez pievienotās vērtības nodokļa, gan arī mēbeļu garantijas termiņš.

Plānotais līguma izpildes laiks ir no 2.marta un ne ilgāk par 1.maiju.

Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apstrādes rūpniecība Biroja un skaitļošanas tehnika Būvniecība un nekustamais īpašums Ceļojumu aģentūru pakalpojumi Ceļu, tiltu būve Elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgāde Finanšu un apdrošināšanas darbības Ieguves rūpniecība Iepirkumu ABC Iespieddarbi un izdevējdarbība Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas Izejvielas un ražojumi Izglītība un zinātne Ķīmiskie produkti Komercpakalpojumi Komunālie pakalpojumi Korupcija Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība Māksla, kultūra un atpūta Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Medicīna, farmācija, veselība Medniecība, mežsaimniecība Nekustamais īpašums Nozares Pārtika un dzērieni Pārvaldes, aizsardzības un sociālā nodrošinājuma pakalpojumi Pasta un telekomunikāciju pakalpojumi Pētniecība un izstrāde Remonta un apkopes pakalpojumi Rūpniecība un tirdzniecība Statistika Tehnoloģijas un iekārtas Transports Uzņēmējdarbība Valsts pārvalde un pašvaldības Veselības aizsardzība Vide un asenizācija Viesnīcu, restorānu un mazumtirdzniecības pakalpojumi Zvejniecība

Netīrās dejas – taktiskās metodes, kā noslēgt izdevīgāko darījumu

Ikdienā, konsultējot uzņēmējus par biznesa efektivitātes jautājumiem, arvien biežāk nākas dzirdēt viedokli, ka pārrunu partneri izmanto negodīgus paņēmienus, lai panāktu no otras puses sev izdevīgākus darījuma nosacījumus.

Dempings, personīga ieinteresēšana, iežēlināšana, blefošana vai draudēšana ‒ šādās situācijās nereti nonāk pārrunu veicēji, risinot iepirkšanas/pārdošanas pārrunas par nozīmīgākiem darījumiem, kur darījuma summa rakstāma ar sešciparu skaitli.

Rodas jautājumi: „Vai šāda pārrunu partneru rīcība ir normāla?” ‒ „Kāpēc cilvēki šādi rīkojas pārrunās?” ‒ „Vai arī man būtu jāpārvalda minētās metodes?” ‒ „Vai tas ir ētiski?”

Tas, kā katra no pusēm rīkojas pārrunās, ir atkarīgs no konkrētā darījuma partnera, bet viens ir skaidrs – profesionālam darījumu partnerim ir jāprot pamanīt un atpazīt otras puses netīrās dejas, risinot pārrunas. Tikai tad būs iespējams atrast piemērotu veidu, kā atbildēt un noturēt savas intereses pārrunās.

Kādas netīrās dejas mēdz dejot?

Nekad nepiekrīti pirmajam priekšlikumam! – Pamatprincips, par kura lietderību ir pārliecinājušies biznesā pieredzējuši uzņēmēji. Sākotnējais priekšlikums ir starta punkts turpmākai sarunai, un pārrunu veicēji parasti apzinās, ka vienošanos iespējams panākt kaut kur pa vidu, starp abu pušu sākotnējiem priekšlikumiem. Ātra piekrišana otras puses pirmajam priekšlikumam var būt nomācoša abām pusēm. Tev liksies, ka varēji panākt labākus noteikumus, bet otrai pusei var veidoties sajūta, ka viņu piedāvājums bijis pārāk dāsns.

Uz saņemto priekšlikumu vienmēr reaģē negatīvi! – Metodes būtība ir izvest no psiholoģiskā līdzsvara pārrunu partneri, aizvainojot personīgi, vai arī apšaubot izteiktā priekšlikuma saprātīgumu un jēgu. Ir pārrunu veicēji, kuri ik reizi, kad otra puse izsaka savus priekšlikumus par cenu vai sadarbības noteikumiem, izsaka kritiskus komentārus, piemēram: “Tas taču nav nopietni!” ‒ “Tas ir smieklīgi!” ‒ “Es nepārklausījos? Jūs tiešām uzdrīkstieties piedāvāt ko tādu?!” Šādā veidā, izsitot otru pusi no līdzsvara, ir iespējams panākt vēl lielāku piekāpšanos un labākus sadarbības nosacījumus sev.

Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apstrādes rūpniecība Biroja un skaitļošanas tehnika Būvniecība un nekustamais īpašums Ceļojumu aģentūru pakalpojumi Ceļu, tiltu būve Elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgāde Finanšu un apdrošināšanas darbības Ieguves rūpniecība Iepirkumi, ES fondi Iepirkumu ABC Iespieddarbi un izdevējdarbība Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas Izejvielas un ražojumi Izglītība un zinātne Ķīmiskie produkti Komercpakalpojumi Komunālie pakalpojumi Korupcija Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība Likumdošana, normatīvie akti Māksla, kultūra un atpūta Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Medicīna, farmācija, veselība Medniecība, mežsaimniecība Nekustamais īpašums Nozares Pārtika un dzērieni Pārvaldes, aizsardzības un sociālā nodrošinājuma pakalpojumi Pasta un telekomunikāciju pakalpojumi Pašvaldības Pētniecība un izstrāde Remonta un apkopes pakalpojumi Rūpniecība un tirdzniecība Statistika Tehnoloģijas un iekārtas Tieslietas Transports Uzņēmējdarbība Valsts pārvalde un pašvaldības Veselības aizsardzība Vide un asenizācija Viesnīcu, restorānu un mazumtirdzniecības pakalpojumi Zvejniecība

Iepirkumi.lv ‒ pircēju un pārdevēju tikšanās vieta nr. 1

Iepirkumi.lv patlaban ir populārākais iepirkumu portāls Latvijā, kurā tiekas pircēji un pārdevēji jeb pasūtītāji un piegādātāji. Portāla ideju izauklējis un attīstījis KASPARS ROZENKOPFS, tagad ap to saaudzis un sazarojies arī viņa pārējais bizness, kas arī galvenokārt saistīts ar iepirkumiem. Piedāvājam sarunu ar uzņēmēju par šo aktuālo tēmu.

Kā radās šī virtuālā kontaktu un iepirkumu birža?

2007. gadā, kad biju pārdošanas vadītājs kādā farmācijas kompānijā, tur tika izveidota nodaļa, kas sāka strādāt ar valsts iepirkumiem. Kamēr bija treknie gadi, tikmēr uzņēmēji vairāk raudzījās uz privāto kompāniju iepirkumiem, bet krīze piespieda paskatīties, ko īsti valstij vajag. Sākoties krīzei, uzņēmējiem bija svarīgi noturēties un nezaudēt savus pārdošanas apjomus.

Valsts ir arī drošākais sadarbības partneris…

Tieši tā, jo privātais uzņēmējs reizēm var pievilt, bet valsts iestādes un uzņēmumi ir stabilākais produktu un pakalpojumu pircējs. Var gadīties, ka kavēsies maksājuma grafiks, bet līguma nosacījumi tik un tā tiks ievēroti. Tolaik man radās doma piedāvāt uzņēmējiem informāciju par valsts iepirkumiem. Pirmā izpēte bija rudenī, būvniecības izstādes laikā, kad gāju pie uzņēmējiem un vaicāju, vai viņus interesētu šāda informācija. Lielai daļai tas šķita vērtīgi. Iesākumā e-pastā tika nosūtītas saites uz izsludinātajiem iepirkumiem. Tas gan nav salīdzināms ar to līmeni, kādā tas pie mums notiek tagad, kā tiek apstrādāta un sakārtota informācija. Toreiz gan uzņēmēji par šo pakalpojumu maksāja trīs reizes vairāk nekā tagad, kas būtu patiesā pakalpojuma izmaksu vērtība.

Ko iepirkumi.lv piedāvā tiem uzņēmējiem, kuri izvēlas jūsu pakalpojumus?

Mēs to dēvējam par rīta laikrakstu, ko uzņēmējs saņem savā e-pastā un ko viņš, dzerot kafiju, piecās minūtēs var izvērtēt. Tiklīdz kāds no iepirkumiem piesaista viņa uzmanību, viņš jau detalizētāk pēta šo informāciju mūsu datu bāzē. Proti, katru rītu savā e-pastā uzņēmējs par 39 santīmiem saņem viņu interesējošus iepirkumu paziņojumus. Tajos var uzzināt, kas un kādu iepirkumu izsludina, par kādu summu. Tāpat e-pastā tiek nosūtītas arī izmaiņas, papildinājumi un iepirkumu rezultāti. Tātad cilvēkam, kurš ir noslēdzis līgumu ar iepirkumi.lv, nav jātērē laiks, pašam apmeklējot katru dienu simtiem mājaslapu, jo viss vajadzīgais pēc viņu interesējošiem parametriem jau ir atlasīts. E-pastā saņemtajā informācijā ir saite uz mūsu datu bāzi, kurā ir detalizēta iepirkuma informācija, dokumentācija un saite uz vietni, kurā ir izsludināts konkurss. Šobrīd iepirkumi.lv neapšaubāmi ir lielākais iepirkumu informācijas avots Latvijā.

Pēc kādiem kritērijiem varat atlasīt uzņēmējam informāciju par izsludinātajiem iepirkumiem?

Klientam tiek izveidots profils pēc vairākiem kritērijiem. Informācija tiek atlasīta, izvēloties uzņēmēju interesējošas darbības nozares, CPV (Common Procurement Vocabulary – kopējā iepirkuma vārdnīca) kodus ‒ Eiropas Savienībā ir 9455 šādi pakalpojumu un preču kodi. Kā papildu kritērijus varam pievienot atslēgas vārdus, izsludinātājus. Ja kādu interesē konkrēti izsludinātāji, tad viņš saņem informāciju tikai par viņu iepirkumiem. Tāpat viena firma var noslēgt vienu līgumu, bet tai var būt, piemēram, trīs lietotāji, katram no kuriem ir atšķirīgs profils. Piemēram, ja kāda daudznozaru celtniecības kompānija interesējas par bruģa klāšanu, rakšanas darbiem un logu montēšanu, tad katrs darbinieks saņems savai specifikai atbilstošu informāciju.

Kā šī informācija ik dienas sagrupējas jūsu datorā atbilstoši katra klienta vēlmēm?

Mums ir rūķīši, kas sēž sarkanās biksēs un baltos kreklos… (Smejas.) Tās ir datorsistēmas, kas piecas reizes dienā iziet cauri vairāk nekā 2000 mājaslapām. Daļa no sistēmām meklē vietnes, kurās ir klientu interesējošie iepirkumi, citas apstrādā atrasto. Protams, neiztikt bez cilvēkiem, kas šo informāciju padara skaistāku un cilvēciskāku. Tas ir tāpat, kā ja mēs iebrauktu mežā ar universālo kombainu, kas lielā ātrumā salasa visas ēdamās ogas un sēnes, un pēc tam visu noderīgo sašķiro glītās kaudzītēs, atsevišķi saliekot mellenes, brūklenes, bekas un gailenes, kā arī saliek atsevišķās kaudzītēs čiekurus un skujas. Tādu principu piedāvājam tiem klientiem, kurus interesē tikai viens salasītais produkts. Taču var gadīties, ka citus interesē trīs grupas: dzērvenes, avenes un čiekuri. Un vēl eži, kas tur iemaldījušies…

Kādi ir uzņēmēja ieguvumi, izvēloties šo pakalpojumu?

Jebkuram uzņēmumam ir tikai divas iespējas, kā palielināt peļņu – palielināt apgrozījumu vai samazināt izmaksas. Mēs nodrošinām abas. Esam saskārušies ar situāciju, ka iepirkumi.lv abonementu nopērk pēc nokavēta iepirkuma – uzņēmējs par viņu interesējošu iepirkumu, ko ir ļoti gaidījis, uzzinājis tikai tad, kad tas jau beidzies. Tātad mūsu sistēma ir ērtumam un sirdsmieram, ka nepaies garām neviens noderīgs iepirkums. Mēs ar 99,5 % atbildību varam teikt, ka viss tiks pamanīts un atrasts.

Otra lieta, kas noteikti jāuzsver, ir milzīgā laika un resursu ekonomija uzņēmējiem. Ja kompānijas cilvēks dienā velta 30 minūtes, meklējot mājaslapās informāciju par iepirkumiem, tad viņš var paspēt aplūkot aptuveni septiņas tīmekļa vietnes, gadā kopumā patērējot 15,6 dienas. Ja pieņemam, ka darbiniekam, kura pienākums ir meklēt informāciju par iepirkumiem, neto alga ir 300 latu, tad uzņēmums šai meklēšanai gadā ir iztērējis 403,79 latus. Bet mūsu piedāvājumā jāvelta tikai 2‒5 minūtes dienā, turklāt viss ir nolikts priekšā un servēts uz šķīvīša. Iznāk, ka par 142 latiem gadā tiek noalgotas specializētas informācijas sistēmas plus cilvēku komanda, kas iesaistīta informācijas atlasē. Cenā ietilpst arī iepirkumi, kas tiek izsludināti Lietuvā un Igaunijā.

Ar ko esat labāki par citiem, kuri arī internetā piedāvā līdzīgu pakalpojumu?

Ar vislielāko iepirkumu skaitu gan komercstruktūru gan publisko iepirkumu jomā, kā arī detalizētu iepirkumu atlasi pēc tik plašiem parametriem. Informācija atjaunojas piecas reizes dienā. Līdzīgu pakalpojumu kā iepirkumi.lv pirms dažiem gadiem piedāvāja 13 dažādas firmas, lielākoties tie bija censoņi, kuriem likās, ka tā var viegli un ātri nopelnīt. Viņi ienāca tirgū ar nesamērīgi zemu cenu, sabojājot tirgu kvalitatīva pakalpojuma sniedzējiem, bet pēc tam saprata, ka tas nav tik vienkārši un drīz vien pameta šo nodarbi. Neapšaubāmi, šī pakalpojuma reālās izmaksas ir lielākas, nekā patlaban, bet ir ļoti grūti paaugstināt cenu, jo daudziem šķiet, ka tas neko nemaksā. Ja kāds tagad gribētu no jauna izveidot mūsu līmeņa datorizētas sistēmas plus noalgot cilvēku komandu, tad viņam nāktos ieguldīt aptuveni 100 000 latu. Par ko maksā uzņēmējs? Par to, lai šī informācija būtu pilnīga un kvalitatīva. Iepirkumi.lv ir visvairāk privāto komersantu, atšķirībā no citiem, kas piedāvā līdzīgu pakalpojumu. Ērtums, ātrums, pārskatāmība – par to katrs var pārliecināties, izmēģinot šo pakalpojumu bez maksas vienu nedēļu. Mums ir arī spēcīgs klientu serviss, kas ir gatavs jebkurā laikā palīdzēt.

Vai esat konkurenti arī Iepirkumu uzraudzības birojam?

Nē. Iepirkumu uzraudzības biroja mērķis ir valsts pārvaldes funkciju īstenošana iepirkuma procedūru uzraudzībā. Tas ir viens no avotiem, taču mēs piegādājam daudz vairāk un pilnīgāku informāciju klientiem, jo tā tiek savākta, kā jau minēju, no vairāk nekā 2000 avotiem Latvijā. Mūsu klienti ir priecīgi, iegūstot informāciju arī no mazākiem avotiem, jo tur ir mazāka konkurence un tādos iepirkumos ir vieglāk uzvarēt. Publiskā sektora iepirkumos gadā apgrozās aptuveni divi miljardi latu, bet komercstruktūru iepirkumos ‒ aptuveni 4‒5 miljardi latu. Piegādājot uzņēmējiem informāciju, mēs dodam iespēju katram nopelnīt.

Vēl viens jūsu pakalpojums ir iepirkumu vadība un konsultācijas. Droši vien jums apnika daudzie tālruņa zvani ar dažādiem jautājumiem…

Mēs vienmēr priecājamies, ja spējam savam klientam kā palīdzēt. Ik dienas saskārāmies ar klientu jautājumiem, kas saistīti ar jurisdikciju, iepirkuma organizēšanu vai piedalīšanos tajā. Sapratām, ka šādas konsultācijas ir ļoti nepieciešamas un izveidojām nodaļu, kas nodarbojas ar iepirkumu vadību un konsultācijām. Šobrīd SIA Imperum ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas piedāvā gan valsts, pašvaldību un komercstruktūru datu bāzes par iepirkumiem, gan iepirkumu vadību un konsultācijas.

Varam konsultēt pasūtītājus un piegādātājus, kā sagatavot iepirkumu dokumentāciju vai pat nodrošināt iepirkuma procesu pilnā apjomā. Tas attiecas ne tikai uz publisko, bet arī uz privāto sektoru, jo arvien vairāk uzņēmumu sāk sludināt savus iepirkumus.

Vai tad izdevīgāk nav katram pašam algot iepirkumu speciālistu?

Mums ir iepirkumu ekspertu datu bāzes un atkarībā no iepirkuma specifikas varam piesaistīt kompetentu ekspertu. Uzņēmuma jurists nevar būt speciālists visos jautājumos. Viņš spēj pareizi sagatavot nolikumu, bet tehniskās specifikācijas sagatavošanai viņam ir nepieciešama kompetenta eksperta palīdzība. Daudz dzirdēts par kļūdainām iepirkumu specifikācijām, par to, ka dokumentācija tiek pārkopēta viens pret vienu no cita iepirkuma.

Arī žurnāls Iepirkumi ir jūsu produkts. Kāds bija tā izdošanas mērķis?

Ar laiku sapratām, ka uzņēmējiem ir daudz neskaidru, neatbildētu jautājumu un vajadzīga vieta, kur rast atbildes uz tiem. Bieži ne visas iepirkumu jautājumu detaļas ir skaidras arī iepirkumu veidotājiem, pasūtītājiem, tāpēc ar savu ideju par žurnāla izveidi devāmies uz Iepirkumu uzraudzības biroju, Valsts reģionālās attīstības aģentūru, Valsts kanceleju un citām valsts institūcijām, kas, no savas puses, bija ieinteresētas, lai būtu šāds skaidrojošs izdevums, un viņi atbalsta mūs ar informāciju. Mūsu mērķis ir šādā veidā palīdzēt visiem tiem, kas saistīti ar iepirkumiem. Žurnāls Iepirkumi iznāk jau gadu, un gan pasūtītāji, gan piegādātāji, gan valsts institūcijas to vērtē ļoti pozitīvi.

Tuvojoties gadu mijas svētkiem, ir vērts valsts un privāto struktūru pārstāvjiem atgādināt, ka bez maksas var izsludināt savu iepirkumu jūsu portālā, meklējot dāvanas, kalendārus vai arī citas ikdienas preces.

Jā, daudzi pat neiedomājas, ka to visu var izsludināt iepirkumi.lv! Parasti uzņēmumā kāds nodarbojas ar preču, pakalpojumu meklēšanu un iegādi. Sīkumus, piemēram, kancelejas preces, bieži iepērk biroja vadītājs vai sekretāre, citos uzņēmumos ir sagādnieki vai pat uzņēmumu vadītāji, kas nodarbojas ar nopietnāku, lielāku iepirkumu veikšanu. Viņi tērē savu laiku, meklē, bet viņi var vienkārši mūsu portālā aizpildīt anketu, norādot savu preci, izvēlētos kritērijus, apjomus un saņemt piedāvājumus no iespējamiem piegādātājiem. Tā ir iespēja izvēlēties, ar ko sadarboties, un nopirkt labāko, atrast jaunu sadarbības partneri. Vidēji iepirkumā tiek ieekonomēti 10‒30 % finanšu.

Šeit paši preces vai pakalpojuma nodrošinātāji piesakās un tas uzņēmējam vai privātpersonai neko nemaksā. Piemēram, uzņēmumam automašīnām nepieciešama apdrošināšana. Atliek vien ievietot šo informāciju, un apdrošinātāji uz e-pastu atsūtīs piedāvājumus, no kuriem uzņēmums varēs izvēlēties finanšu un seguma ziņā izdevīgāko.

Kā jūs pats savā biznesā un personīgajā dzīvē izmantojat portāla iepirkumi.lv iespējas?

Portālā esam izsludinājuši transportlīdzekļu, nekustamā īpašuma apdrošināšanu, pirkuši mēbeles. Birojam visa datortehnika tiek iepirkta šādā veidā, arī jebkuri vajadzīgie poligrāfijas materiāli – tikko izsludinājām iepirkumu un iepirkām veidlapas. Vasarā mums bija kolektīvs pasākums, kurā braucām ar plostu, izsludinājām un nopirkām glābšanas vestes.

Jūs piedāvājat arī iespēju ielūkoties Krievijas iepirkumu vietnē. Kā tas notiek?

Mēs pārstāvam Eiropas Savienībā Krievijas iepirkumu monitorēšanas sistēmu Seldon, kas ir lielākais iepirkumus apkopojošais avots par Krievijas Federācijas, Baltkrievijas un Kazahstānas valsts un komercstruktūru iepirkumiem. Seldon ir 5000 reižu lielāka nekā mūsu iepirkumi.lv. Tajā var gan meklēt informāciju par iepirkumiem, gan arī meklēt sadarbības partnerus, pārbaudīt viņa reputāciju.

Kādi ir nākotnes plāni?

Uzņēmēji parasti nestāsta par saviem plāniem, kamēr tie nav realizējušies. Galvenais ir būt labākajiem tajā, ko darām… Nemitīgi pilnveidojam pašreizējo sistēmu, papildinot ar jaunām funkcijām, padarām to pēc iespējas ērtāku, ieklausoties klientu vēlmēs. Tieši, pateicoties klientiem, esam izauguši tik spēcīgi un moži. Konkurence ir veselīga, jo tā liek mums visu laiku domāt, kā uzlabot savus pakalpojumus, lai būtu soli priekšā pārējiem. Mūsu mērķis ir arī turpmāk būt iepirkumu portālam numur viens!

Teksts: Iveta Daine

Kategorijas
Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Nozares Uzņēmējdarbība

Ko darīt šauras nišas produktu ražotājam? Vajag tikai rakt!

Labdien, žurnāla Iepirkumi redakcija!

Mūsu firma Kvadro jau 22 gadus nodarbojas ar sadzīves ķīmijas, autoķīmijas, tehnisko līdzekļu, kosmētikas, dārza ķīmijas un parfimērijas izstrādi un ražošanu. Piemēram, no aerosolu produktu klāsta SIA Kvadro var piedāvāt gaisa atsvaidzinātājus, telpu tīrīšanas un kopšanas līdzekļus, apavu kopšanas līdzekļus, kā arī aerosolus pret insektiem.
Kā mūsu uzņēmums lai piedalās iepirkumu konkursā, ja, piemēram, pie tīrīšanas līdzekļiem allaž klāt tiek prasītas arī lupatas un birstes? Diemžēl šobrīd valsts izsludinātos konkursos var piedalīties tikai vairumtirgotāji, nevis vietējie ražotāji.
Kāpēc mūsu valsts iestādes tiek tīrītas ar ārvalstu ražojumiem, bet saviem ražotājiem mēs darbu nenodrošinām? Kam būtu jārūpējas par to, lai mēs, vietējie ražotāji, kas ražo konkrētu produkciju, nelauzītu galvas par lupatām un birstēm pirms starta iepirkumu konkursos?

Laine Zariņa, SIA Kvadro

Saņemot šo vēstuli, mūsu redakcija sāka nelielu izmeklēšanu, kā tad īsti ir – vai tiešām situācija ir tik pesimistiska un kādi varētu būt rīcības scenāriji, lai to uzlabotu?

Iepirkumos lielākā mazo uzņēmumu problēma ir cilvēciskais faktors. Pirmkārt, ierobežotu resursu dēļ mazie uzņēmumi nevar atļauties pievērst iepirkumu procedūrai tik daudz uzmanības, cik tas reāli nepieciešams. Turklāt vismaz sākumā tas prasa īpaši daudz laika, lai iedziļinātos visās juridiskajās niansēs. Bet rezultātā mazā uzņēmuma vadītājs, visticamāk, pieņems lēmumu labāk vispār nepiedalīties iepirkumā. Tā sakot, nav ko tērēt laiku un līdzekļus, ja rezultāts nav garantēts. Bet ar iepirkumiem patiešām ir tā: kas neriskē, tas nedzer šampanieti! Tāpēc šoreiz iedrošināsim mūsu stāsta varoni SIA Kvadro vadītāju Laini Zariņu rīkoties.

Kategorijas
Mēbeles, mājsaimniecības ierīces, tīrīšanas produkti Nozares

Mēbeļu iepirkumi izglītības iestādēm

Šobrīd Latvijā daudzās iestādēs notiek pāreja uz centralizēto iepirkumu ar mērķi samazināt iepirkuma izmaksas, nezaudējot kvalitāti. Vai tas izdodas? Kā centralizētais iepirkums atsaucas uz skolu mēbeļu kvalitāti?

Pirmajā brīdī šķiet, ka nav nekā vienkāršāka kā nopirkt galdu un krēslu. Tomēr, iedziļinoties izglītības iestādēm paredzēto mēbeļu iepirkuma prasībās, jāsecina, ka arī šāds iepirkums prasa labas priekšzināšanas un rūpīgu analīzi. Pirmkārt, skolā bērni pavada krietni daudz laika un lielāko daļu no tā – klasē, sēžot pie skolas sola. Mēbeļu dizainam ir liela ietekme uz bērna stāju – vai viņš būs sakņupis, vai sēdēšana būs ērta vai nogurdinoša. Ja mēbeles nebūs pietiekami drošas un stabilas, iespējams lielāks savainošanās risks, tām salūstot vai, bērnam saskrienoties ar mēbeles aso stūri. Sliktas kvalitātes mēbeles var bojāt bērna apģērbu. Mēbeļu virsmas pārklājums var saturēt kaitīgas vielas, kas berzes rezultātā nonāks uz bērna ādas vai pat mutē. Tāpat mēbeles var izdalīt vielas, kas ietekmēs gaisa kvalitāti klasē. Un, protams, nedrīkst aizmirst arī to, ka mēbeles ir interjera elements, kas lielā mērā iespaido bērnu estētisko gaumi, kā arī to, vai bērniem patiks un būs prieks nākt uz skolu. Tā kā bērni ir kustīgi un aktīvi, mēbelēm jāiztur liela slodze, tāpēc būtisks faktors ir to izturība un iespēja nomainīt bojātās detaļas. Vai realizētajos mēbeļu iepirkumos šie jautājumi ir ņemti vērā? Apvienoto Nāciju Starptautiskais bērnu fonds (UNICEF) uzsver skolas mēbeļu ietekmi uz bērnu veselību, raizējoties par to kvalitāti un drošību Āzijas un Āfrikas valstīs. Vai mums ir pamats uzskatīt, ka Latvijā esam daudz labākā siuācijā?

Agrāk iepirkums balstījās uz skolu direktoru personisko pieredzi, ilgstoši izveidojušos sadarbību (veiksmīgā gadījumā), citu kolēģu atsauksmēm, vizuālo un praktisko novērtējumu (direktora vizīte mēbeļu ražotnē vai bāzē), bet šobrīd priekšplānā izvirzās rakstiskā iepirkuma specifikācija. Vai tā ir pietiekoši detalizēta, lai pilnībā aizvietotu atsauksmes un ilglaicīgo pieredzi? Nav skaidrs, kādas izmaiņas sagaidāmas skolu autonomijas gadījumā, vai nevajadzēs atgriezties pie agrākās pieejas.

Skolu decentralizētais iepirkums

Raksta gatavošanai aptaujāju vairāku mazo skolu direktorus, kādas ir viņu galvenās prasības skolu mēbelēm (galdiem un krēsliem), un kā agrāk ticis organizēts iepirkums.