Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apsardze Korupcija Nozares

Saeimas komisijā diskutēs par IeM iepirkumiem valsts un pašvaldību vienotā tīkla videonovērošanas sistēmu iegādei

14. septembrī plkst.12 Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē diskutēs par Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centra iepirkumiem valsts un pašvaldību vienotā tīkla videonovērošanas sistēmu iegādei un uzstādīšanai.

Komisijas sēdē plānots diskutēt par paveikto kopš šī gada 18.jūnija, kad notika iepriekšējā Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde.

Sēdē piedalīties uzaicināti IeM, Iepirkumu uzraudzības biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Valsts kontroles pārstāvji.
Sēde notiks daļējii attālināti.

Jau ziņots, ka IeM Informācijas centrs aprīlī un maijā piešķīris divus pasūtījumus uz četriem gadiem par kopumā 2,6 miljoniem eiro firmai “KB Open”, kas iepirkuma laikā piederēja IeM parlamentārās sekretāres Signes Boles dēlam Kārlim Bolem, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Firmai jāpiegādā programma, kas spētu vienotā tīklā savienot visas valstij un pašvaldībām piederošās video novērošanas sistēmas un ļautu ērti apstrādāt safilmēto, kā arī jāpiegādā un jāuzstāda video novērošanas kameras.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka par programmatūru uzņēmums saņems 800 000 eiro, bet par kamerām – 1 834 421 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka sarunu procedūras izsludināšanas brīdī februārī un martā “KB Open” piederēja Bolem, bet 8.martā tā oficiāli nonākusi Gerdas Gotļevskas īpašumā. “Nekā personīga” norāda, ka arī viņai esot saistība ar Boļu ģimeni.

Kompānija dibināta 2020.gada 20.februārī ar pamatkapitālu 2800 eiro un reģistrēta daudzdzīvokļu mājā Kaivas ielā. Raidījums norāda, ka firmai nav biroja, nav mājas lapas internetā, izziņu dienestos nav pieejams tās telefons.

Atbildē uz “Nekā personīga” jautājumiem uzņēmuma pārstāvji e-pastā skaidrojuši, ka ir inovatīvs uzņēmums un neredz nepieciešamību pēc dārgas biroja telpas un liela administratīvā personāla.

“Esam godīgi piedalījušies atklātā konkursā, kur, atbilstoši iepirkuma nosacījumiem un kvalifikācijas prasībām, uzvarējām ar zemāko cenu. Esam izpildījuši saistības pret IeM Informācijas centru, kameru tīkls ir nodots un veiksmīgi strādā,” teikts uzņēmuma atbildē.

Jebkādus interešu konfliktus firma kategoriski noliedz. Tādu esamību noliedz arī nu jau bijušie iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) un parlamentārā sekretāre Bole, kā arī IeM Informācijas centra amatpersonas.
Tikmēr jaunieceltā iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) uzdevusi IeM valsts sekretāram Dmitrijam Trofimovam veikt dienesta pārbaudi.

LETA jau ziņoja, ka iepriekšējā parlamenta Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē, kas notika 18.jūnijā, tās priekšsēdētājs Reinis Znotiņš (JKP) teica, ka valsts un pašvaldību vienotā tīkla videonovērošanas sistēmu iegādes iepirkumā pieņemtie lēmumi ir jāpārbauda.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, Znotiņš uzsvēra, ka komisija turpinās vērtēt, kā 2020.gadā dibināts uzņēmums ir spējis tikt jau pie diviem vairāku miljonu eiro iepirkumiem, un sekos līdzi uzraugošo institūciju iesāktajām pārbaudēm.

Komisija sēdē sprieda par diviem IeM Informācijas centra iepirkumiem saistībā ar platformas izveidi, kas paredzēta visu valstij un pašvaldībām piederošo videonovērošanas sistēmu savienošanai vienotā tīklā, kā arī videonovērošanas kameru uzstādīšanu.

Atbildīgās ministrijas pārstāvji toreiz informēja par priekšizpētes, kā arī sarunu procedūras gaitu ar tirgus dalībniekiem, kuras rezultātā abi pasūtījumi piešķirti vienam uzņēmumam, kas piedāvājis tos īstenot par zemāko cenu. Pārstāvji izvēlēto procedūru pamatoja ar ātrāku iecerētā projekta mērķu sasniegšanu un epidemioloģisko situāciju valstī.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Iepirkumu uzraudzības biroja un IeM pārstāvji sēdē apliecināja, ka saistībā ar šiem iepirkumiem ir sāktas pārbaudes un to rezultāti varētu būt sagaidāmi jūlija otrajā pusē.
No IeM iepriekš komisijā prezentētajiem materiāliem bija redzams, ka IeM Informācijas centrs (IC) pēc savas iniciatīvas, lai nodrošinātu iepirkuma procesa caurspīdīgumu un komersantu konkurenci, veica divas priekšizpētes tirgus dalībnieku noskaidrošanai – par platformu iekārtu pārvaldību un par videokameru piegādi.

No IeM prezentācijas izriet, ka sarunu procedūra tika izvēlēta saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma normu, proti, ir neparedzamie ārkārtas apstākļi, kuru rezultātā radusies situācija, kurā steidzamības dēļ nav iespējams piemērot atklātu konkursu, slēgtu konkursu vai konkursa procedūru ar sarunām.

Tāpat sarunu procedūra izvēlēta ņemot vērā valstī pastāvošo tā brīža epidemioloģisko situāciju, un laika ekonomēšanu. Tāpat šāda procedūra izvēlēta, ņemot vērā valdībā iepriekš apstiprinātā ziņojumā aprakstīto mērķu sasniegšanu un Covid-19 ierobežojumu pārkāpumu novēršanu un ieceļotāju kontroli.

Sarunu procedūrā par platformu iekārtu pārvaldībai uzaicinājumi iesniegt piedāvājumu tika nosūtīti SIA “Mondot”, SIA “Latvijas mobilais telefons” un SIA “KB Open”.

Piedāvājumi tika saņemti no “KB Open” un SIA “Mondot”. “KB Open” piedāvāja platformas ierīkot par 22 991 eiro, bet “Mondot” – par 23 167 eiro. Sarunu procedūrā par videokameru piegādi un uzstādīšanu uzaicinājumi iesniegt piedāvājumu tika nosūtīti “Mondot”, SIA “Belam-Rīga” un “KB open”. “KB open” piedāvāja 200 kameras ierīkot par 378 000 eiro, “Belam-Rīga” – par 399 252 eiro, bet “Mondot” – par 771 050 eiro.

Iepirkuma rezultātā ar “KB open” tika noslēgta vispārīgā vienošanās par kameru piegādi un uzstādīšanu uz četriem gadiem, kā arī vispārīgā vienošanās par platformu iekārtu pārvaldībai uz četriem gadiem.

Vispārīgās vienošanās paredz iespēju iegādāties IC nepieciešamo preču skaitu, bet neuzliek pienākumu iztērēt visu vispārīgās vienošanās summu – aptuveni divus miljonus eiro.

Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apsardze Likumdošana, normatīvie akti

Pārapstiprina iepirkuma normu nepiemērošanu saistībā ar ārkārtējo situāciju pie Baltkrievijas robežas

Saeima 2. septembrī pārapstiprināja valdības lēmumu, kas uz ārkārtējās situācijas laiku ļauj nepiemērot iepirkuma normas operatīvajiem iepirkumiem Valsts robežsardzes un Valsts policijas (VP) vajadzībām.
Attiecīgais lēmums stājās spēkā pēc valdības 17.augustā lemtā, taču atbilstoši likumam Saeimai bija jālemj par šo grozījumu ārkārtējās situācijas rīkojumā pārapstiprināšanu vai noraidīšanu.

Iekšlietu ministrijā (IeM) iepriekš skaidroja, ka šāda veida grozījumi ir nepieciešami, lai nodrošinātu iepirkumu straujāku veikšanu VP un robežsardzes vajadzībām.

Grozījumu ļauj robežsardzei un VP piemērot Publisko iepirkumu likuma izņēmumu, lai nodrošinātu VP personāla, kas iesaistīts šā rīkojuma izpildei nepieciešamo pasākumu īstenošanā, izmitināšanu, ēdināšanu un apgādāšanu ar dienesta pienākumu izpildei nepieciešamo apģērbu, individuālos aizsardzības līdzekļus un inventāru un testēšanu Covid-19 noteikšanai, kā arī, lai nodrošinātu konvojēšanas un robežuzraudzības pasākumos iesaistītā transporta un robežuzraudzībā izmantojamo tehnisko līdzekļu uzturēšanu.

Tāpat ir noteikts, ka robežsardzes vai VP amatpersonām ar speciālo dienesta pakāpi, kuras īsteno šā rīkojuma izpildei nepieciešamos pasākumus, var noteikt tādu dienesta pienākumu izpildes laiku virs noteiktā dienesta pienākumu izpildes laika, kas pārsniedz IeM sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteikto maksimālo dienesta pienākumu izpildes laiku, pamatojoties attiecīgi uz robežsardzes vai VP priekšnieka vai viņa pilnvarotas amatpersonas konstatēto neatliekamo nepieciešamību.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) darbiniekiem un valsts civildienesta ierēdņiem, kuri izskata patvērumu meklētāja lietas un nodrošina patvērumu meklētāju izmitināšanu, var noteikt tādu virsstundu darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto maksimālo virsstundu darba laiku, pamatojoties uz PMLP priekšnieka vai viņa pilnvarotas amatpersonas konstatēto neatliekamo nepieciešamību.
Kā ziņots, valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, izsludinājusi ārkārtējo situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpils pilsētā.

Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apsardze Elektroniskais iepirkums Korupcija

Iekšējās drošības birojs Valsts robežsardzes veiktajos iepirkumos atklājis kukuļošanu un naudas līdzekļu izkrāpšanu vairāk nekā viena miljona eiro apmērā

Šā gada 22. maijā Iekšējās drošības birojs (IDB) pabeidzis pirmstiesas izmeklēšanu apjomīgā kriminālprocesā saistībā ar vairākiem Valsts robežsardzes (VRS) veiktajiem iepirkumiem robežapsardzības jomā, kuru kopējā vērtība bija vairāk kā trīs miljoni eiro. Šīs izmeklēšanas rezultātā Iekšējās drošības birojs rosina sākt kriminālvajāšanu pret septiņām personām – divām VRS amatpersonām un piecām personām no trīs dažādiem uzņēmumiem.

Iekšējās drošības biroja veiktās pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tika iegūti apliecinājumi tam, ka pirms iepirkuma konkursa izsludināšanas starp VRS amatpersonām un robežapsardzes vajadzībām nepieciešamā tehniskā aprīkojuma piegādātāju pārstāvjiem tika veikta iepirkumā iekļaujamo tehnisko specifikāciju saskaņošana. Turklāt VRS amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, pieprasīja no komercuzņēmuma noteikta apmēra kukuļus, lai nodrošinātu šī uzņēmuma uzvaru iepirkuma konkursā. Tādējādi šī komercsabiedrība, par attiecīgo summu sadārdzinot piedāvājumu, uzvarēja četros VRS organizētos iepirkumos, un no valsts budžeta tika izkrāpti naudas līdzekļi ne mazāk kā 73 tūkst. eiro apmērā, kurus kā kukuļus skaidrā naudā saņēma Valsts robežsardzes amatpersona. Šī kriminālprocesa ietvaros kopumā tika izmeklēta VRS amatpersonu veikta kukuļņemšana vairāk nekā 90 tūkstošu eiro apmērā.

Iekšējās drošības birojs šī kriminālprocesa ietvaros izmeklēja arī kāda komercuzņēmuma darbinieka rīcību, apzināti maldinot VRS par iepirkuma ietvaros piedāvātā tehniskā līdzekļa atbilstību nolikuma tehniskās specifikācijas prasībām, tādējādi izkrāpjot no valsts budžeta finanšu līdzekļus vairāk nekā 930 tūkstošu eiro apmērā.

Turklāt, tā kā valsts austrumu robežas vajadzībām piegādātās robežapsardzības iekārtas neatbilda tehniskajai specifikācijai un netika piegādātas paredzētajos termiņos, būtisks kaitējums tika radīts ne tikai valsts budžetam, bet arī valsts robežas apsargāšanas kvalitātei.

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks: “Ar valsts austrumu robežas izbūvi un aprīkošanu saistītā pirmstiesas izmeklēšana ir viens no Iekšējās drošības biroja līdzšinējās darbības vērienīgākajiem un sarežģītākajiem procesiem. Viens no Iekšējās drošības biroja darbības mērķiem ir novērst valsts amatpersonu veiktu valsts līdzekļu izšķērdēšanu un prettiesisku konkurences ierobežošanu, un esmu gandarīts, ka IDB darbinieku kompetence un ekspertīzes līmenis dod iespēju šādus plaša mēroga iespējamus noziedzīgus nodarījumus efektīvi atklāt.”

Ņemot vērā iepriekš minēto, Iekšējās drošības birojs ir rosinājis sākt kriminālvajāšanu pret divām VRS amatpersonām pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu (Krimināllikuma 320. pants), dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu (Krimināllikuma 318. pants), krāpšanu lielā apmērā (Krimināllikuma 177.pants) un negodīgas konkurences veicināšanu (Krimināllikuma 211. pants). Amatpersonu darba pienākumi VRS bija saistīti ar iepirkumu dokumentācijas izstrādi, darbu iepirkumu komisijās un lēmumu pieņemšanu sēdēs.

Vienlaikus rosināts sākt kriminālvajāšanu pret piecām personām no trīs dažādiem uzņēmumiem pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļdošanu (Krimināllikuma 323. pants), negodīgas konkurences veicināšanu (Krimināllikuma 211. pants), krāpšanu lielā apmērā (Krimināllikuma 177. pants), dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas atbalstīšanu (Krimināllikuma 318. pants un 20. pants ceturtā daļa). Tā kā noziedzīgs nodarījums tika izdarīts juridisku personu interesēs, pret diviem uzņēmumiem uzsākts process piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai.

Iekšējās drošības biroja lietvedībā atrodas vēl vairāki kriminālprocesi saistībā ar Valsts austrumu robežas izbūvi un aprīkošanu – šajos apjomīgajos un procesuāli sarežģītajos kriminālprocesos vēl turpinās pierādījumu iegūšana un nostiprināšana likumā noteiktajā kārtībā.

Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

Pateicoties Iekšējās drošības birojā izveidotajai kompetentajai komandai, kā arī pieaugošai plašas sabiedrības informētībai par šīs iestādes darbu, ar katru gadu palielinās gan IDB darba apjoms, gan rezultāti. 2019. gadā Iekšējās drošības birojs pirmstiesas izmeklēšanu veica 219 kriminālprocesos, turklāt izmeklējamās lietas kļūst apjomīgākas un sarežģītākas, līdz ar to izmeklēšanā tiek ieguldīti aizvien lielāki darba resursi.

Kategorijas
Apsardze

Apsardzes nozares devums Latvijas tautsaimniecībai būs vēl lielāks

Apsardzes nozare ir nozīmīga Latvijas ekonomikai – 2018. gadā vien tā valsts budžetā ir ienesusi vairāk nekā 60 miljonus eiro, nodarbinot teju 10 000 Latvijas iedzīvotāju. Apsardzes kompānijas ir tās, kas rūpējas par valsts un pašvaldību iedzīvotāju, publisku pasākumu, citu uzņēmumu un nereti visas sabiedrības drošību, novēršot riskus un ātri reaģējot krīzes situācijās. Mēs ļoti labi apzināmies savu atbildību sabiedrības priekšā un ar lielāko rūpību izturamies pret mums uzticētajiem pienākumiem. Pēdējos gados paši nozares pārstāvji un mūsu sadarbības partneri valsts un pašvaldības iestādēs paveikuši ļoti daudz, lai uzlabotu nozares sniegumu un izskaustu negodprātīgas shēmas. Ir uzlabojušies nodokļu nomaksas rādītāji, sperti lieli soļi publisko iepirkumu norises un uzraudzības sakārtošanai, esam jau pavisam tuvu, lai drīz varētu sākt darboties apsardzes kompāniju reģistrs. Ir liels gandarījums redzēt, ka paši nozares pārstāvji dara visu, lai izskaustu shēmošanu savu kolēģu vidū. Ar pilnu pārliecību varu teikt, ka apsardzes nozarē jāpaliek tikai godīgiem un godprātīgiem uzņēmumiem, kas pilnā mērā izpilda savas saistības pret valsti un saviem pasūtītājiem. Vienlaikus jāatzīst, ka apsardzes nozares devums valsts ekonomikai varētu būt pat vairākas reizes lielāks. Ēnu ekonomikas apjoms nozarē vēl joprojām ir augsts – gandrīz divas reizes lielāks nekā vidēji valstī. Nesakārtotas apsardzes biznesa vides dēļ cieš ne tikai tie apsardzes uzņēmumi, kas īsteno godīgu biznesa praksi, bet arī visa Latvijas ekonomika – ievērojami līdzekļi aizplūst garām valsts budžetam. Pārmaiņas nozarē norit lēnāk, nekā mēs gribētu. Lai gan spēcīgākie apsardzes nozares dalībnieki ir apņēmības pilni darīt visu, lai nozare pašregulācijas ceļā kļūtu godīgāka, caurspīdīgāka un līdz ar to varētu sniegt kvalitatīvākus pakalpojumus, ir skaidrs, ka nepieciešama ātra, proaktīva rīcība, rūpīga kontrole un uzraudzība arī no valsts iestāžu puses. Uzņēmumi, kas apvienojušies Drošības nozares kompāniju asociācijā, skaidri apzinās, ka apsardzes nozares sakārtošanā vēl ir daudz darāmā. Tuvākajos gados esam gatavi kopā ar mūsu sadarbības partneriem un iesaistītajām pusēm strādāt, lai samazinātu ēnu ekonomikas rādītājus un ieviestu jaunus instrumentus, kas palīdzētu gan iegūt precīzākus datus par nozari un tās attīstību, gan identificēt negodīgus uzņēmumus un to radītās shēmas. Esam gatavi arī turpmāk sēsties pie sarunu galda, domāt risinājumus un palīdzēt tos ieviest dzīvē – jo apsardzes nozare, kurā valda godīga konkurence un ir izskausta ēnu ekonomika, ir ne vien mūsu pašu, bet visas Latvijas interesēs.

Kategorijas
Aizsardzība un drošība Apsardze Korupcija

Labojumi PIL ēnu izskaušanai drošības nozarē

“Iepirkumi” jūnija numurā intervijā “Apsardzes nozarē izplatīts vislētākais piedāvājums. Kāpēc?” stāstījām par apsardzes nozarē izplatītajām shēmām, kas kropļo konkurenci, mazina ienākumus valsts budžetā un ļauj iedzīvoties negodīgiem uzņēmējiem. Pēc publikācijas Finanšu ministrija (FM) sagatavoja un 9. augustā nodeva saskaņošanai ministrijām labojumus Publisko iepirkumu likumā (PIL), kas liegtu piedalīties iepirkumos apsardzes firmām ar nodokļu parādiem.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ziņo, ka apsardzes nozarē 2016. gadā 51,6% vispārējā nodokļu režīmā darbojošos darba devēju vidējos ienākumus darba ņēmējiem aprēķināja mazākus, nekā valstī noteiktā minimālā darba alga. Pērn šo darba devēju īpatsvars bijis 51,1%.

VID ziņo, ka nodokļu zaudējumi no nedeklarētiem darba algas ienākumiem 2017. gadā bija 8,71 miljons eiro, no tiem mikrouzņēmumu nodoklis 86 600 eiro un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis kopā – 8,62 miljoni eiro. 2017. gadā un šā gada pirmajā pusgadā apsardzes nozares 169 nodokļu maksātājiem preventīvā darba rezultātā konstatēts, ka kopējais darba ņēmēju skaits pieauga par 179 cilvēkiem un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pieaugums ir 47 780 eiro apmērā.

Kategorijas
Apsardze

Apsardzes nozarē izplatīts vislētākais piedāvājums. Kāpēc?

Apsardzes jeb drošības nozari ar tajā izmantotājām dažādām shēmām un aplokšņu algu maksāšanu sabiedrībā augstu nevērtē. Drošības nozares uzņēmuma ar Zviedrijas kapitālu SIA “Securitas Latvia” pārdošanas grupas vadītāja Kristīna Kareva – Zeņķa un šā uzņēmuma prezidents Andris Bricis intervijā “Iepirkumiem” stāsta par savu pieredzi iepirkumos un iesaka risinājumus nozares samezglojumiem.

UZZIŅA
SIA “Securitas Latvia”

    apsardzes uzņēmums, daļa no “Securitas” grupas – viens no lielākajiem apsardzes uzņēmumiem pasaulē, darbojas 54 valstīs;

  • Latvijā darbojas kopš 2014. Gada;
  • Piedāvā fiziskās apsardzes, monitoringa, tehniskās apsardzes pakalpojumus,
    drošības sistēmu projektēšanu, uzstādīšanu un apkalpošanu, toskait ugunsdrošības sistēmu apkalpošanu;
  • Viens no lielākajiem apsardzes uzņēmumiem Latvijā, nodarbina 300 darbinieku;
  • Drošības nozaru kompāniju asociācijas biedrs;
  • Tirgus daļa – 3% – 5%.

Cik liels īpatsvars apsardzes (drošības) pakalpojumu tirgū ir publiskajiem iepirkumiem?
A.Bricis:
– Iepirkumi no kopējā drošības apsardzes tirgus veido ļoti būtisku īpatsvaru – vismaz 40% – 50%. Mums tie ir svarīgi tieši šā iemesla dēļ.