Konkurences pārkāpumu nemainīgais antirekordists: iepirkumu karteļi

Ieva Šmite-Antoņenko, 06/02/2019

Post image for Konkurences pārkāpumu nemainīgais antirekordists: iepirkumu karteļi

Atklāt konkurentam savu tāmi vai plānus par dalību konkrētā iepirkumā, vienoties ar konkurentu par cenu vai konkrētu iepirkumu, kurā piedalīties vai nē – šie ir tikai daži piemēri, kā var izpausties konkurentu aizliegta vienošanās jeb kartelis iepirkumu procedūrās. Karteļu vienošanās ir smagākais konkurences tiesību pārkāpums, par kuru draud gan bargs naudas sods līdz pat 10 % no uzņēmuma iepriekšējā gada neto apgrozījuma, gan arī gadu ilgs liegums piedalīties iepirkumos.

Lai arī karteļi var izpausties dažādos veidos, būtība ir viena – uzņēmēji nedrīkst atklāt jebkādu sensitīvu informāciju (piemēram, cenu politiku) par savu saimniecisko darbību un/vai vienoties ar konkurentiem par tādiem jautājumiem, kas var izslēgt vai ievērojami samazināt savstarpējo konkurenci.

Iepirkumu karteļi ierindojami starp nozīmīgākajām Latvijas konkurences vides problēmām. To apstiprina gan Konkurences padomes (KP) prakse vairāku gadu garumā, gan iestādes pērn veiktais sabiedriskās domas pētījumus, kas tiek rīkots reizi divos gados. Pētījumā aptaujātie, kas pārstāv uzņēmējus, asociācijas, pašvaldības un juridiskos birojus, tieši šo problēmu ierindoja starp aktuālākajām. Tajā pašā laikā – arī katrs desmitais uzņēmējs atzina, ka negodprātīgas peļņas vadīts būtu gatavs pieļaut konkurences pārkāpumu, t.sk. iesaistīties kartelī.

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: