Godīga sāncensība iepirkumos – nosacījumi un Latvijā konstatētie pārkāpumi

INITA KABANOVA, 21/03/2014

Post image for Godīga sāncensība iepirkumos – nosacījumi un Latvijā konstatētie pārkāpumi

Aizliegtas vienošanās starp iepirkumu pretendentiem ir viens no visbiežāk konstatētajiem konkurences tiesību pārkāpumiem Latvijā.

Kas jāzina uzņēmumiem, lai neatkārtotu pēdējo piecu gadu laikā sodīto gandrīz simts iepirkumu dalībnieku kļūdas, lai ar savām darbībām neapdraudētu godīgu konkurenci un pircēja iespējas saņemt labāko piedāvājumu?

Aizliegums uzņēmumiem ar negodīgiem paņēmieniem mazināt savstarpējo konkurenci ir noteikts Konkurences likuma 11. pantā, un tas ir universāls – uz sāncensību starp iepirkumu pretendentiem tas attiecas gluži tāpat, kā uz jebkuru citu uzņēmējdarbības veidu. Tas nozīmē, ka, arī piedaloties iepirkumos, ir aizliegtas tādas vienošanās, kuru mērķis vai sekas ir konkurences kavēšana. Turklāt aizliegti ir ne vien taustāmi, parakstīti līgumi, bet arī saskaņotas darbības, kas mazina konkurenci, bet par kurām vienošanās panākta neformāli.

Tā, piemēram, starp pretendentiem nav pieļaujamas sarunas par cenām un to veidošanu – katram sava cena ir jānosaka patstāvīgi, apzinoties savas iespējas un arī riskus. Tieši risks, ka konkurents varētu piedāvāt zemāku cenu, liek uzņēmumam iesniegt savu labāko piedāvājumu. Labākā piedāvājuma saņemšanai tik būtiskā riska dēļ ir aizliegta arī komercinformācijas apmaiņa starp konkurentiem – zinot par konkurenta plāniem vai iespējām, uzņēmums var necensties piedāvāt labāko iespējamo cenu vai nosacījumus, ja uzvarēt var ar mazāku piepūli. Aizliegta ir arī tirgus sadale – klasiska aizliegta vienošanās, kas iepirkumu gadījumā būtu, piemēram, par dalību katram savu pašvaldību iepirkumos.

Aizmirsi paroli?
Abonēt

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: