Kategorijas
Komercpakalpojumi Komunikācija Konference Korupcija Likumdošana, normatīvie akti Uzņēmējdarbība Valsts pārvalde un pašvaldības

Diskutēs par publisko iepirkumu organizētāju atbildību godīgas konkurences vides nodrošināšanā

Šodien, 4.decembrī, Konkurences padome (KP) sadarbībā ar Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB) rīkos diskusiju par publisko iepirkumu organizētāju atbildību godīgas konkurences vides nodrošināšanā, aģentūru LETA informēja KP.

Šodien, 4.decembrī, Konkurences padome (KP) sadarbībā ar Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB) rīkos diskusiju par publisko iepirkumu organizētāju atbildību godīgas konkurences vides nodrošināšanā, aģentūru LETA informēja KP.
Diskusija “Saskares punkts: konkurence” notiks no plkst.11 līdz 12.15 tiešsaistes platformā “Zoom”. Tiešraidei būs iespējams sekot līdzi arī KP un IUB sociālo mediju platformas “Facebook” profilos.
“Saskares punkts: konkurence” būs veltīta publisko iepirkumu tēmai. Tajā diskutēs par pasūtītāju atbildību godīgas konkurences vides veicināšanā, kā arī tiks apbalvoti akcijas “Nejēdzīgākais šķērslis konkurencei 2020” laureāti.
KP skaidroja, ka Latvijā visbūtiskāk konkurences vidi kropļo uzņēmumu aizliegtas vienošanās jeb karteļi publiskajos iepirkumos. Vienlaikus godīgu konkurences vidi būtiski negatīvi ietekmē arī valsts un pašvaldību radītie konkurences kropļojumi, tajā skaitā ierobežojot konkurenci publiskajos iepirkumos un nosakot tajos nepamatotas konkurenci izslēdzošas prasības.
“Tāpēc 2020.gada 1.janvārī spēkā stājušies grozījumi Konkurences likumā sniedz KP efektīvākus rīkus, lai cīnītos ar vienu no būtiskākajām konkurences vides problēmām – valsts, pašvaldību un to kapitālsabiedrību radītajiem konkurences kropļojumiem. Grozījumi paredz, ka publiskām personām, kas ir valsts, pašvaldības un to kapitālsabiedrības, ir jāievēro konkurences neitralitātes princips, piemēram, tās nedrīkst radīt savām kapitālsabiedrībām kādas priekšrocības, kas nav pieejamas privātajiem tirgus dalībniekiem, vai ir aizliegta tāda publisko personu darbība, kuras rezultātā tirgus dalībnieki ir spiesti pamest konkrēto tirgu vai ir apgrūtināta to darbība tirgū,” informēja KP.
Iestādes priekšsēdētājs Juris Gaiķis stāstīja, ka kopš KP ir ieguvusi papildu pilnvaras vērsties pret publisku personu radītiem konkurences kropļojumiem, iestāde saskaras ar tirgus dalībnieku pieaugošo sūdzību skaitu par iespējamiem pārkāpumiem publiskajos iepirkumos.
“Tas liecina, ka nozarē pastāv būtiskas problēmas, un tās efektīvāk var novērst, stiprinot sadarbību starp uzraugošajām institūcijām. Tāpēc īpašs prieks par Konkurences padomes un Iepirkumu uzraudzības biroja vēlmi kopīgiem spēkiem uzlabot iepirkumu vidi Latvijā,” teica Gaiķis.
Savukārt IUB vadītājs Artis Lapiņš piebilda, ka tikai sadarbojoties iespējams sasniegt kopīgo mērķi – nodrošināt brīvu un godīgu konkurenci.
“IUB un KP līdz šim ir bijusi sekmīga sadarbība un ceram uz tādu arī turpmāk. Savstarpējas diskusijas, sadarbība un izpratnes veidošana sabiedrībā ir pareizais ceļš, lai pareizi sabalansētu pasūtītāju iespējas nodrošināt savu funkciju izpildi, nepamatoti nekropļojot konkurences vidi kopumā,” atzina Lapiņš.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *