Likumdošanā jāiestrādā, ka uzsāktam valsts projektam jābeidzas ar rezultātu

ARTA BAUMANE, 17/03/2014

Post image for Likumdošanā jāiestrādā, ka uzsāktam  valsts projektam jābeidzas ar rezultātu

Pirmā Latvijas Republikas ministre elektroniskās pārvaldes lietās INA GUDELE patlaban ir AS Perseus valdes locekle un nodarbojas ar biznesa attīstības konsultācijām. Ļoti daudz strādā ar ārzemju klientiem ‒ ne vien no Eiropas, bet arī no Uzbekistānas, Azerbaidžānas un citām valstīm.

Intervijā žurnālam Iepirkumi Ina Gudele stāsta par iepirkuma līgumu laušanu un atšķirību starp 15 sekundēm un 600 km uz auto spidometra, par projektu nepabeigšanu un tā, kā ar likumdošanas palīdzību uzlabot valsts IT pasūtījumu kvalitāti.

Ar ko specifiski iepirkumi, kas saistīti ar IT nozari?

Informācijas tehnoloģiju iepirkumus var sadalīt divās lielās grupās. Vienā ‒ datori, dažāda veida datortehnika, iekārtas, ierīces, bet otrā ‒ dažāda veida IT sistēmas. Vienkāršāk var organizēt tās lietas, kuras iespējams strikti specificēt, izmantojot elektronisko iepirkumu sistēmu ‒ kas ir ātrāk, lētāk, efektīvāk abām pusēm, bet IT sistēmu jomā jau sākas problēmas. Varbūt ne tik daudz izpildītājam, bet drīzāk pasūtītājam. Jo ir grūti definēt – ko īsti tas grib. Bieži vien pasūtītājs ir izdomājis: vajag programmu pēc kāda analoga, piemēram, tā, kā ir kaimiņu uzņēmumam vai tā, kā ir citur pasaulē. Vai arī: „Gribam tādu rezultātu, lai ar dažu taustiņu palīdzību varētu saplānot sanāksmi uzņēmuma iekšienē vai uzraudzīt, kā norisinās ražošanas process rūpnīcā.” Piemēram, redzēt visus ražošanas procesus uz viena monitora. Ir ļoti daudz dažādu iespēju. Ļoti specifiskas sistēmas vajadzīgas grāmatvedībai, tiem, kas nodrošina elektroniskos pakalpojumus, arī interneta veikaliem. Pirmkārt, ļoti precīzi jādefinē – ko gribat sasniegt ar IT palīdzību. Protams, vienkāršāk, ja eksistē analogi, un bieži vien izpildītājs var piedāvāt tipveida risinājumus konkrētajām klienta vajadzībām. Sarežģītāk, ja pats pasūtītājs vēlas ko absolūti unikālu, kas līdz šim nekur nav bijis. Tad var būt lielas problēmas ar šo pasūtītāju, jo viena lieta ir definēt, otrs – precīzi aprakstīt savu sistēmu: kas tad īsti izpildītājam jāizdara, lai varētu iegūt šādus rezultātus. Svarīgi – izpildītājam ir jāparedz pilnīgi visi darbi, kas vajadzīgi sistēmas izveidei, lai varētu piedāvāt konkrētu cenu. Lielākās problēmas izpildītājam rodas tad, kad tas uzvar kādā konkursā ar vienu cenu, bet izrādās, ka, darbus izpildot, rodas šķēršļi, ir vajadzīgi papildu risinājumi. Un izmaksu palielinājums krietni vien pārsniedz likumā noteiktos 20 procentus no sākuma cenas, kas tika piedāvāta. Un tas ir vai nu juridisks, vai biežāk – finansiāls pārkāpums un nereti rodas situācija, kad izpildītāja uzņēmums saprot – darbs izmaksā krietni vien dārgāk nekā summa, par kādu uzņēmums apņēmies to paveikt. Izpildīt pasūtīto līdz galam nozīmē piedzīvot zaudējumus. Līdz ar to šis pasūtījums kļūst neizdevīgs, to līdz galam neizdara, un līgums tiek lauzts. Un cieš abas puses – ir gan finanšu, gan laika zaudējums, turklāt pasūtītājs nav ieguvis cerēto. Tāpēc plānošanas periods ir ļoti svarīgs.

Tātad nolikuma izstrādāšana iepirkumam ir ļoti būtiska, lai novērstu šādu situāciju. Vai ir vērts analizēt atsevišķi publiskajiem un jebkura komercuzņēmuma iepirkumiem izstrādājamo nolikumu?

Atšķirība ir tāda, ka komercuzņēmums var izvēlēties sev tīkamu izpildītāju ‒ tādu uzņēmumu, ar kuru vēlas un var sastrādāties. Komercuzņēmums var arī mainīt iepirkuma cenu projekta gaitā un var atļauties mainīt iepirkuma specifikāciju. Ļoti bieži ir situācijas – izstrādājot sistēmu, rodas jaunas tehnoloģijas, jauni risinājumi, kurus izpildītājs var piedāvāt klientam, lai uzlabotu pasūtījumu. Valsts institūcijas to nedrīkst akceptēt. Tām ir stingi jāievēro specifikācija, kurā ir vinnēts tenderis un nedrīkst mainīt nevienu komatu. Pretējā gadījumā vienmēr būs kādas sūdzības no citiem varbūtējiem pretendentiem, ka, lūk, „ja specifikācijā uzreiz būtu tādi punkti, tad es piedāvātu citādāku cenu.” Līdz ar to šīs lietas ir strikti noteiktas likumdošanā.

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: