Tuvojas siltā sezona, kad daļa cilvēku spirdzinājumu meklēs, nobaudot kādu no veikalu plauktu aukstuma kastēs rodamajiem sidriem. Tāpēc šeit mazliet plašāk pastāstīsim par šo populāro dzērienu.

Dažādos informācijas avotos ir pieejami vairāki skaidrojumi par sidru, piemēram:

  • Sidrs ir vājš alkoholisks dzēriens, ko spirta rūgšanas ceļā iegūst no dažādu augļu (ābolu, bumbieru) sulas. Alkohola daudzums sidrā svārstās robežās no 2% līdz 8%; 
  • Sidrs ir viegli alkoholisks dzēriens, kas veidots no fermentētas ābolu sulas. Sidra alkoholiskais sastāvs var būt pat mazāks par 3%, savukārt franču sidriem tas ir līdz 8,5%, bet pat vairāk procentu – angļu sidriem. Sidru var ražot no jebkuras ābolu šķirnes, bet ir arī speciāli veidota šķirne ‘Sidra āboli’.

Sešdesmitajos gados tika izveidota ES sidra un augļu vīna ražotāju asociācija – “L’Association des Industries des CidresetVins de fruits de l’U.E”. Šīs asociācijas biedri ir Beļģija, Dānija, Somija, Francija, Vācija, Īrija, Nīderlande, Spānija, Zviedrija un Anglija. Asociācijas kodeksa mērķis ir nodrošināt, ka ES dalībvalstis atzīst: sidru ražo, tikai raudzējot ābolu vai bumbieru sulas bez spirta pievienošanas.
 
Tā kā ES nav noteiktas vienotas prasības sidram, katra ES dalībvalsts pati izdod nacionālos noteikumus un ar vārdu “sidrs” saprot dzērienu, kura pamata sastāvdaļa ir pilnīgi vai daļēji raudzēta ābolu sula. Atbalstot Latvijas ražotāju iniciatīvu ražot sidru un lūgumu izstrādāt vienotas prasības Latvijā izplatāmajam sidram, 2006. gadā tika izdoti MK noteikumi, kas nosaka nekaitīguma un marķējuma prasības ābolu un bumbieru sidram.

Jaunākā informācija par prasībām ābolu un bumbieru sidra marķējumam
 
Ļoti svarīgi ir nodrošināt patērētājiem precīzu, skaidru un nemaldinošu informāciju par produkta sastāvu – to nosaka ES normatīvie akti par informācijas sniegšanu patērētājiem par pārtikas produktu.

ES normatīvie akti nenosaka obligātu sastāvdaļu sarakstu attiecībā uz dzērieniem, kuru alkohola saturs pārsniedz 1,2 tilpumprocentus.

Sidrs satur alkoholu, kas radies rūgšanas procesā, un, lai patērētājs saņemtu informāciju par produkta sastāvu, produkta nosaukumā vārds “sidrs” jālieto kopā ar norādi par ražošanā izmantoto sulu: “ābolu sidrs” un “bumbieru sidrs”.

Ja sidru ražo no ābolu un bumbieru sulu maisījuma, produkta nosaukumā pirmos norāda tos augļus, kuru sula ir izmantota vairāk attiecīgā produkta ražošanā. Piemēram, “ābolu – bumbieru sidrs”, ja produkta sastāvā ābolu sulas ir vairāk nekā bumbieru sulas. Un attiecīgi arī otrādi – “bumbieru – ābolu sidrs”, ja produkta sastāvā bumbieru sulas ir vairāk nekā ābolu sulas.

Ja sidram ir pievienota citu augļu vai ogu sula vai aromatizētājs, tad to norāda šo produktu nosaukumā, piemēram, “ābolu sidrs ar ķiršu garšu” vai “bumbieru – ābolu sidrs ar kivi aromatizētāju” u. c.

Latvijā šobrīd pārsvarā ražo ābolu sidru, tomēr cerēsim uz labu nākamo bumbieru ražu un ražotāju iniciatīvu ražot arī atspirdzinošu bumbieru sidru.

Sidrs

Pamata sastāvdaļa ir pilnīgi vai daļēji raudzēta ābolu vai bumbieru sula
 
Alkohola daudzums no 2% līdz 9%
 
Var ražot no jebkuras ābolu vai bumbieru šķirnes

Teksts: Elita Grīga,
Foto: Shutterstock


Comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *