Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) apstiprinājusi uzņēmuma “Latvijas valsts ceļi” (“LVC”) veiktos izdevumus piecu Eiropas Savienības (ES) fondu projektu ietvaros par vairāk nekā 24 miljoniem eiro. Tās ir pirmās apstiprinātās investīcijas pašreizējā, 2014. – 2020. gada, ES fondu plānošanas periodā.
Patlaban CFLA ir noslēgusi deviņas vienošanās par valsts galveno autoceļu modernizāciju ar ES Kohēzijas fonda līdzfinansējumu, un kopējā investīciju summa paredzēta 127 290 133,96 eiro, no kuras 85% ir Kohēzijas fonda finansējums, bet 15% – valsts budžeta līdzekļi. Rekonstrukcija tiek veikta valsts galveno autoceļu atsevišķos ceļu posmos, piemēram, A1 Rīga (Baltezers)–Igaunijas robeža (Ainaži), A9 Rīga (Skulte)–Liepāja, A2 Rīga–Sigulda–Igaunijas robeža (Veclaicene) u. c. Vairākos ceļu posmos remontdarbus veic kopš 2014. gada.
Piecu “LVC” īstenoto projektu ietvaros CFLA ir apstiprinājusi 24 487 485 eiro izmaksas, tostarp Kohēzijas fonda finansējums 20 814 362,45 eiro un valsts budžeta finansējums 3 673 122,79 eiro.
“CFLA ir pārbaudījusi iesniegtos izdevumu dokumentus, kā arī veikusi pārbaudes projektu īstenošanas vietās, pārliecinājusies, ka šīs izmaksas ir attiecināmas un atbilst projektu nosacījumiem. Mūsu apstiprinājums izmaksām nozīmē to, ka šīs summas tiek deklarētas Eiropas Komisijai un ieguldītos finanšu līdzekļus varēs saņemt atpakaļ valsts budžetā. Šajā plānošanas periodā no Latvijai paredzētajiem 4,4 miljardiem eiro ES fondu finansējuma ceturtā daļa paredzēta transporta jomai. Likumsakarīgi, ka pirmie saņemtie Kohēzijas fonda līdzekļi ir ieguldīti mūsu ceļu uzlabošanai – šo ES atbalsta pozitīvo pienesumu būtu grūti nepamanīt, ” uzsver CFLA direktore Anita Krūmiņa. “Esmu gandarīta, ka sadarbība ar “LVC” ir bijusi tik raita un sekmīga, un ceru, ka tāda tā būs arī turpmāk. Tāpat ceru, ka arī citu šī plānošanas perioda projektu īstenošana noritēs tikpat veiksmīgi, kā tas ir izdevies “LVC”. Katrā ziņā šāds projektu praktiskās ieviešanas sākums stiprina pārliecību par jaunā ES fondu perioda plānoto mērķu un rezultātu sasniegšanu.”
Valsts galveno autoceļu modernizāciju īsteno “LVC”, pildot Satiksmes ministrijas kā ES fondu finansējuma saņēmēja deleģētās funkcijas. Šīs aktivitātes tiek veiktas ES fondu plānošanas dokumenta – darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība“ – 6.1.5. specifiskā atbalsta mērķa “Valsts galveno autoceļu segu pārbūve, nestspējas palielināšana” ietvaros. 2014. – 2020. gada plānošanas periodā šim mērķim no ES fondiem paredzēti vairāk nekā 218 miljoni eiro. Līdz 2023. gada nogalei paredzēts pārbūvēt vai modernizēt autoceļus 345 km garumā, samazinot sliktā stāvoklī esošo valsts galveno autoceļu īpatsvaru no 46% līdz 10%. Eiropas transporta tīklā (TEN-T) tiek veikta valsts galveno autoceļu pārbūve un virsmas nestspējas stiprināšana, vienlaikus īstenojot ceļu satiksmes drošības uzlabošanu.
Uzziņa
Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA)
- Finanšu ministrijas resora iestāde, kas uzrauga ES fondu un citu finansējuma avotu projektu ieviešanu.
- ES fondu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā veic vienīgās sadarbības iestādes funkcijas. Tās ietver projektu iesniegumu atlases organizēšanu, līgumu slēgšanu, projektu ieviešanas uzraudzību, maksājumu veikšanu u. c. – fondu praktiskās ieviešanas nodrošināšanu, ko CFLA veic sadarbībā ar nozaru ministrijām jeb atbildīgajām iestādēm.
- Projektu iesniegumu atlasi CFLA sāk brīdī, kad ir definēti nosacījumi ES fondu darbības programmā ietverto specifisko atbalsta mērķu ieviešanai, ko atbilstoši ES fondu vadības sistēmai sagatavo nozaru ministrijas. Nosacījumus apstiprina valdība un izdod Ministru kabineta noteikumu formā.
- Ir noteikti divi projektu atlašu veidi – atklāta atlase, kuras ietvaros starp projektu iesniedzējiem notiek vienlīdzīga sacensība par projekta iesnieguma apstiprināšanu, un ierobežota atlase, ja iepriekš ir noteikts projektu iesniedzējs vai iesniedzēju loks. Šajā gadījumā apstiprina un finansē visus projektu iesniegumus, kuri atbilst kritērijiem.
- ES fondu vadībā CFLA par prioritāti ir izvirzījusi iespēju visas ar projekta īstenošanu saistītās dokumentācijas apriti organizēt elektroniski, tādējādi nodrošinot Eiropas Komisijas iniciatīvas “E-kohēzija” ieviešanu.
- Klientu apkalpošanu un klātienes konsultācijas CFLA nodrošina Klientu apkalpošanas centrā Vecrīgā, Meistaru ielā 10, 1. stāvā (t. s. Kaķu namā pie Līvu laukuma), kā arī reģionos – CFLA
reģionālajās nodaļās Cēsīs, Kuldīgā un Rēzeknē. Reģionālās nodaļas izveide plānota arī Zemgalē.
Autors:
DAIGA REIHMANE,
CFLA sabiedrisko attiecību vadītāja
Atbildēt