Labklājības ministrija
Līdz 2029. gadam tiks izveidota jauna sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūra un uzsākta pakalpojumu sniegšana vismaz 540 personām ar garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un personām pensijas vecumā.
To nosaka jauni Ministru kabineta noteikumi par pasākuma” Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana” pirmās kārtas īstenošanu,“, kas otrdien, 12. martā, pieņemti valdūbas sēdē.
Ar Eiropas Sociālā fonda Plus finansējumu realizētie projekti ļaus paplašināt iespējas saņemt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus, kas veicina neatkarīgas dzīves iespējas, uzlabo dzīves kvalitāti un veicina iekļaušanos sabiedrībā cilvēkiem, kam tas nepieciešams. Vienlaikus tiks uzlabota viņu ģimenes locekļu un citu neformālu aprūpētāju situācija un sekmēts darba un ģimenes dzīves līdzsvars, mazinot viņu noslodzi aprūpes nodrošināšanā.
“Vispirms cilvēkiem atbalsts sniedzams dažādu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu veidā, pēc iespējas atbalstot cilvēku vietā, kur viņš dzīvo, ilgstošas aprūpes institūciju pakalpojumu atstājot kā pēdējo izvēli. Pašvaldību un nevalstisko organizāciju sniegtā informācija liecina, ka sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamība un atbilstība dažādu mērķa grupas personu vajadzībām joprojām ir nepietiekama. Šī pasākuma ietvaros pašvaldībām būs iespēja veidot trūkstošos vai paplašināt esošos sociālos pakalpojumus – dienas aprūpes centrus, specializētās darbnīcas un grupu dzīvokļus,” uzver labklājības ministrs Uldis Augulis.
Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide paredz attiecīgās infrastruktūras projektēšanu, infrastruktūras izveidi (jaunas būves, esošu būvju un telpu pārbūve teritorijas labiekārtošanu), materiāltehniskā nodrošinājuma iegādi, aprūpes mājās pakalpojuma sniegšanai pielāgota transportlīdzekļa iegādi un specializēta transportlīdzekļa iegādi mērķa grupas personu mobilitātes nodrošināšanai. Savukārt pakalpojumu sniegšana mērķa grupas personām jaunizveidotajā infrastruktūrā tiks nodrošināta 24 mēnešus.
Finansējuma saņēmēji būs pašvaldības vai to izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji. Plānotais kopējais finansējums ir 59 miljoni eiro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 50,2 miljoni eiro un pašvaldības budžeta finansējums – 8,8 miljoni eiro.