lsm.lv
Lai gan pret “Gazprom” joprojām nav tiešu sankciju Eiropas Savienībā, Krievijas gāzes kompānijas dalība “Latvijas gāzē” arvien vairāk sāk Latvijas uzņēmumam traucēt. Lielbritānija sankciju sarakstā iekļāvusi “Latvijas gāzes” padomes locekļus, kas pārstāv “Gazprom”, savukārt Krievijas iekļaušana ārzonu teritoriju sarakstā faktiski liegusi “Latvijas gāzei” piedalīties Latvijas publiskajos iepirkumos, svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “De facto”.
Tiesa, kamēr ministrijas kārtoja papīrus, lai Krieviju ārzonu sarakstā iekļautu, “Latvijas gāze” vēl paspēja uzvarēt iepirkumos par līgumiem vairāk nekā pusotra miljona eiro vērtībā. To, cik ienesīgs “Latvijas gāzes” bizness varētu būt Krievijai, gan krietni iegrožot varētu iniciatīva maksājumus uz ārzonām aplikt ar 90% nodokli.
Vēlas sadārdzināt darījumus ar Krieviju
Saeimas deputāti šonedēļ sāka vērtēt vairāk nekā 10 000 parakstu savākušo iniciatīvu krietni sadārdzināt jebkādus darījumus ar Krieviju. Runa šoreiz nav par sankcijām, bet gan Eiropas Savienības veidoto sarakstu ar valstīm, kas nesadarbojas nodokļu jomā jeb tā dēvētajām ārzonām. Kopš pagājušā gada februāra vidus starp pastkastīšu firmu iecienītajām teritorijām ierindota arī Krievija.
“Krievija Eiropas Savienības [ārzonu] sarakstā diemžēl nav iekļauta tāpēc, ka viņi iebruka Ukrainā. Krievija ir iekļauta tāpēc, ka, vadoties pēc darba grupas kritērijiem, viņai parādījās nepievilcīgs nodokļu režīms, kuru viņai būtu labticīgi jāatceļ. Tā kā viņa to neizdarīja, pēc tam neziņoja par to, ir ticis pieņemts šis lēmums atstāt viņu nesadarbojošos valstu sarakstā,” paskaidroja Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktora vietnieks Andrejs Birums.
Maksājumu ziņā šobrīd nozīmīgākās sekas Krievijas iekļaušanai ārzonu sarakstā ir ieturējuma nodoklis,
norādīja Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Procesu organizācijas vadītāja Inga Antipova: “Turpmāk uzņēmējiem, veicot maksājumus Krievijas uzņēmumiem, ir jāietur UIN [uzņēmumu ienākuma nodoklis] pēc 20% likmes, bet ir atļauts neieturēt nodokli, ja tie maksājumi ir ekonomiski pamatoti.”
Iedzīvotāju iniciatīva, kuru pārstāv organizācija “Uzņēmēji mieram”, iesaka izņēmumus atcelt un visiem maksājumiem uz ārzonu teritorijām, tātad arī Krieviju, piemērot 90% ieturējuma nodokli. Tas attiektos arī uz dividendēm. Piemēram, gadījumā, ja “Latvijas gāze” vēlreiz lemtu sadalīt peļņu un dividendes izmaksāt arī līdzīpašniekam “Gazprom”, Krievijas gāzes kompānija faktiski saņemtu tikai desmito daļu. Pārējais ienāktu Latvijas valsts budžetā.
“Protams, ir liels kauns, ka Latvija ir pārskaitījusi “Gazprom” milzīgu summu dividendēs, kuras, protams, kā valsts uzņēmumam, tiešā veidā finansē raķetes un tankus, kas iebrauc un nokrīt Ukrainā,” teica “Uzņēmēji mieram” pārstāvis Kristofs Blaus. “Šis 90% nodoklis, ko mēs gribam, lai maksājumiem uz Krieviju tiktu uzlikts, principā nozīmē gandrīz to pašu, ko aizliegt. Neviens neskaitīs naudu, ja tev ir vēl 90% nodoklis.”
Ārzonas statuss Krievijai liedz “Latvijas gāzei” dalību iepirkumos
Krievijas iekļaušana ārzonu sarakstā “Latvijas gāzi” gan ietekmējusi arī citos veidos. Tā kā faktiski “Gazprom” tagad tiek uzskatīts par ārzonas kompāniju, “Latvijas gāzei” ir liegta pieeja valsts un pašvaldību publiskajiem iepirkumiem.
To apliecina Iepirkumu uzraudzības birojs, gan norādot, ka pastāv izņēmums. Kurināmo no “Latvijas gāzes” nedrīkst pirkt iestādes, kas to izmantos savu telpu apkurei, taču gāzi izņēmuma kārtā var pirkt siltumapgādes uzņēmumi. Tiem atļauts izvēlēties, vai “Latvijas gāzi” no pretendentu loka neizslēgt, teica Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītājs Artis Lapiņš.
“Tā ir sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja izvēle, tātad vai izmantot likumā doto izņēmumu un neievērot likuma regulējumu, vai, protams, viņš var izšķirties arī piemērot [visus izslēgšanas nosacījumus],” paskaidroja Lapiņš.
Latvijas valdība gan pieļāva, ka vairākus mēnešus pēc Eiropas lēmuma Krieviju ievietot ārzonu sarakstā “Latvijas gāze” vēl iepirkumos varēja piedalīties.
Lai ārzonas statuss Latvijā stātos spēkā, Latvijai vajadzēja Krieviju ierakstīt arī savos Ministru kabineta (MK) noteikumos. Tas prasīja četrus ar pusi mēnešus.
Šajā laikā “Gazprom” daļēji piederošā “Latvijas gāze” paspēja uzvarēt vēl vairākos iepirkumos par aptuveni pusotru miljonu eiro.
Finanšu ministrija gan uzsver, ka Latvija rīkojusies salīdzinoši ātri, jo parasti vietējais saraksts tiekot atjaunots tikai gada beigās. Procesu paildzināja tas, ka Finanšu ministrija lēma līdz ar Krievijas iekļaušanu sarakstā mainīt kārtību, kā Latvija sarakstu no Eiropas pārņem. Turpmāk tas notiks automātiski.
Uz jautājumu, vai nebūtu bijis labāk Krieviju pēc iespējas ātrāk iekļaut sarakstā, nevis skaņot izmaiņas saraksta veidošanas kārtībā, Finanšu ministrijas pārstāvis Birums atbildēja, ka tas tāpat prasītu veikt grozījumus MK noteikumos.
“Pieļauju, varbūt šajā gadījumā tas būtu nedaudz ātrāk, bet tāpat mums būtu jāiziet šī procedūra. Mēs nevaram to izdarīt, neievērojot iekšējās procedūras,” teica Birums.
Pilna raksta versija lasāma: www.lsm.lv