Ārlietu ministrija, slēpjoties aiz pandēmijas “muguras”, ir apgājusi iepirkumu procedūru

Mobilo sakaru operators “Tele2” uzskata, ka Ārlietu ministrija (ĀM) ir rīkojusies nesaimnieciski, neizsludinot jaunu mobilo sakaru iepirkumu un pagarinot līgumattiecības ar līdzšinējo pakalpojuma sniedzēju. “Tele2” ieskatā ĀM arguments par ārkārtējās situācijas radītajiem šķēršļiem veikt iepirkuma procedūru un tehniskajām prasībām, ko it kā spējot nodrošināt tikai līdzšinējais pakalpojuma sniedzējs, ir nepamatots, jo, piemēram, tehniskās prasības, kas ļauj ĀM darbiniekiem strādāt attālinātā režīmā, var nodrošināt visi mobilo sakaru operatori Latvijā. Par šo situāciju “Tele2” vērsīsies tiesā, kā arī informēs Valsts kontroli.

Kā atzīmē “Tele2”, ĀM arguments, ka ārkārtējā situācija ir traucējusi veikt iepirkumu, neiztur arī kritiku, jo šobrīd Elektronisko iepirkumu sistēmā ir redzams, ka ārkārtējā situācija neliedz ministrijai veikt citus iepirkumus.

“Mēs ļoti ceram, ka šī nav situācija, kad viena valsts institūcija, slēpjoties aiz pandēmijas “muguras”, cenšas apiet iepirkumu procedūru, lai saglabātu līgumattiecības ar līdzšinējo operatoru. Šāda rīcība neļauj noskaidrot izdevīgāko piedāvājumu tirgū un ilgtermiņā var radīt zaudējumus valsts budžetam,” saka “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts. “Protams, ka šī iepirkuma summa uz kopējā valsts budžeta fona ir niecīga, taču, mūsuprāt, šobrīd, kad katastrofāli trūkst naudas medicīnas, izglītības un iekšlietu nozarē, pārtraukt iepirkumu, lai valsts varētu izvēlēties saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, ir visai ciniski.”
“Tele2” arī pauž neizpratni, kā ĀM varēja izdarīt pieņēmumu, ka citi operatori nespēj nodrošināt atbilstošu tehnisko risinājumu, nemaz nekonsultējoties ar citiem operatoriem.

“Situācija ar šo iepirkumu ir ļoti aizdomīga. Tā vietā, lai laicīgi izsludinātu iepirkumu un noskaidrotu labāko piedāvājumu, ĀM tikai divas nedēļas pirms līguma beigām ar pašreizējo pakalpojuma sniedzēju paziņo citiem tirgus spēlētājiem, ka jaunu iepirkumu neizsludinās, jo ir ārkārtējā situācija un tādēļ vienkārši noslēgs jaunu līgumu ar esošo sadarbības partneri. Laikā, kad mobilie sakari ir faktiski viena no publiskā un privātā sektora, kā arī sabiedrības pamatvajadzībām, lai veiksmīgi funkcionētu, šāda rīcība no ministrijas puses ir bezatbildīga,” saka R.Rosts.

LR Ārlietu ministrija ir noslēgusi jaunu līgumu ar esošo operatoru, kura līgumcena ir 41 999 eiro bez PVN. Iepriekšējais līgums beigsies 11.11.2021.

Par “Tele2”
“Tele2” ir mobilo sakaru līderis Latvijā – uzņēmuma klienti ir gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju. Uzbūvējot Baltijā modernāko sakaru tīklu, Tele2 nodrošina vidēji ātrāko mobilo internetu Latvijā un 4G tīkla pārklājumu, kas ir pieejams 99% iedzīvotāju. 2019.gada vasarā “Tele2” pirmais Latvijā iedarbināja 5G tehnoloģiju Rīgā. Uzņēmums ir daļa no “Tele2 AB” grupas un ir vienīgais mobilo sakaru operators, kas darbojas vienoti visās Baltijas valstīs.