“Augstsprieguma tīkls” izsludinājis iepirkumu par sinhronizācijas un inerces iekārtu iegādi apmēram 100 miljonu eiro vērtībā

Latvijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls”, veicot pārvades tīkla sagatavošanu sinhronizācijai ar Eiropas elektrotīklu, izsludinājis sistēmas sinhronizācijas un inerces iekārtu jeb sinhrono kompensatoru iepirkumu, kura kopējā summa var pārsniegt 100 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja “Augstsprieguma tīkla” pārstāve Aija Ikstena.
Viņa atzīmēja, ka trīs iekārtu iegāde un uzstādīšana ir viens no svarīgākajiem Latvijai veicamajiem uzdevumiem pirms plānotās Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu, kas plānota 2025.gadā.
“Augstsprieguma tīkla” valdes loceklis Arnis Staltmanis skaidroja, ka sinhronā kompensatora pamatuzdevums ir nodrošināt stabilitāti elektriskajā tīklā un nodrošināt tīkla inerci un līdzsvaru brīžos, kad strauji mainās elektroenerģijas patēriņa un ražošanas attiecība, piemēram, lielu ģenerējošo avotu vai patērētāju atslēgšanās gadījumā. Sinhronais kompensators līdzsvaru nodrošina dažas sekundes līdz brīdim, kamēr automātiski vai manuāli tiek iedarbināti citi līdzsvaru regulējošie līdzekļi. Patlaban Latvijas pārvades tīklā līdzsvaru nodrošina Baltijas pieslēgums Krievijas vienotajai elektroenerģijas sistēmai ar tajā strādājošajām elektrostacijām.
Būtībā sinhronais kompensators ir tīklā sinhroni ar parējām iekārtām strādājošs ģenerators jeb maza elektrostacija, kas nav pieslēgta slodzei, bet griežas tukšgaitā, patērējot no tīkla salīdzinoši nelielu enerģijas daudzumu rotācijas nodrošināšanai. Izmantojot iespēju variēt ģeneratora rotora magnetizācijas strāvu un tātad arī rotora magnētisko lauku, tiek sasniegta iespēja variēt ģeneratora statora tinumos inducēto spriegumu un līdz ar to – nodot tīklā vai arī pieņemt no tīkla reaktīvo jaudu. Sinhronie kompensatori nodrošina īsslēguma jaudu pārvades tīklā, reaktīvās jaudas jeb sprieguma regulēšanu un inerci.
Trīs sinhronos kompensatorus plānots uzstādīt Ventspilī, Grobiņā un Līksnā, bet kopumā Baltijā plānotas deviņas šādas iekārtas, ar kopējo inerci katrā valstī 5700 megavatu sekundē.
No kompensatoru iegādes un uzstādīšanas kopējām izmaksām 75% tiks segti no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzekļiem – par naudas līdzekļu piešķiršanu šim projektam ir lēmusi Eiropas Komisija, atbalstot Baltijas elektrotīkla sinhronizācijas pirmā un otrā posma projektus.
Jau ziņots, ka Baltijas valstis nolēmušas līdz 2025.gadam atslēgties no tā dēvētā BRELL elektroapgādes loka, kas Latviju, Lietuvu un Igauniju savieno ar Baltkrieviju un Krieviju, un sinhronizēties ar Eiropas energosistēmu, lai samazinātu atkarību no Krievijā esošās infrastruktūras. 2018.gada jūnijā Eiropas Komisijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas līderi parakstīja politisku vienošanos par sinhronizāciju.
Paredzēts, ka sinhronizācijai tiks izmantots esošais Lietuvas un Polijas maiņstrāvas starpsavienojums “LitPol Link” un papildu kabelis jūrā starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronie kompensatori visās Baltijas valstīs.
“Augstsprieguma tīkls” ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. “Augstsprieguma tīkls” pieder valstij. 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 184,74 miljoni eiro, bet peļņa – 7,06 miljoni eiro.


Comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *