Apstiprina noteikumus Eiropas Savienības fondu investīciju programmai Stacija 2.0 – Satiksmes ministrija aicina pašvaldības pieteikties 

in , ,
Autors: Satiksmes ministrija
Pirmavots: www.sam.gov.lv

Valdība otrdien, 19. novembrī, atbalstīja Satiksmes ministrijas izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus, lai izveidotu multimodālu sabiedriskā transporta tīklu ar vismaz 20 sabiedriskā transporta savienojuma punktiem jeb investīciju programmu pašvaldībām Stacija 2.0. Mērķis ir dot iespēju pašvaldībām labiekārtot savas stacijas, tādējādi veicinot iedzīvotājiem ērtu, ilgtspējīgu un daudzveidīgu mobilitāti un stiprinot dzelzceļu kā sabiedriskā transporta mugurkaulu. Noteikumi paredz, ka pašvaldībām un pašvaldību kapitālsabiedrībām būs iespēja pieteikties uz finansējumu 25 projektu Stacija 2.0 īstenošanai. 

“Tiekoties ar pašvaldību vadītajiem, skaidri iezīmējās vajadzība labiekārtot savās teritorijās esošās stacijas. Satiksmes ministrijas projekts Stacija 2.0. tiešā veidā palīdzēs pašvaldībām šo mērķi sasniegt. Labiekārtotas stacijas, apgaismojums, stāvvietas, velonovietnes, pievedošie ceļi no stacijas līdz autobusa pieturām – esam devuši iespēju pašvaldībām ar Eiropas Savienības finansējumu padarīt saviem iedzīvotājiem ērtāku un piekļūstamāku sabiedrisko transportu. Aicinu pašvaldības pieteikties!” norāda satiksmes ministrs Kaspars Briškens. 

Izstrādātie MK noteikumi “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.3.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt ilgtspējīgu daudzveidu mobilitāti pilsētās” 2.3.1.2. pasākuma “Multimodāls sabiedriskā transporta tīkls” nosaka nosacījumus finansējuma apguvei un projekta īstenošanas kārtību multimodāla sabiedriskā transporta tīkla izveidei. 

Projektu īstenošanai kopējais attiecināmais finansējums ir 88,7 miljoni eiro, tajā skaitā ES fondu (Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 75,4 miljoni eiro un nacionālais līdzfinansējums (pašvaldību un privātais) ne mazāk kā 13,3 miljoni eiro. Paredzēts, ka līdz 2026.gada 30.jūnijam ir jāīsteno vismaz pieci projekti, savukārt līdz 2029. gada 31. decembrim – vismaz 20 projekti. Ja pamatojoties uz vidusposma pārskatu, Eiropas Komisija pēc 2026. gada 1.janvāra pieņem lēmumu par elastības finansējuma piešķiršanu, līdz 2029. gada 31.decembrim ir kopā jāīsteno vismaz 25 projekti.  

Noteikumi paredz, ka finansiālais atbalsts tiks sniegts dotāciju veidā publiskās infrastruktūras izveidei valsts teritorijā, lai veicinātu multimodāla sabiedriskā transporta tīkla attīstību ar dzelzceļu kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkaulu, vienlaikus veicinot arī mikromobilitāti. Projekta ietvaros tiks izveidoti sabiedriskā transporta savienojuma punkti, vienlaikus veicinot mikromobilitātes (velosipēdi, tai skaitā skrejriteņi, līdzsvara un balansa riteņi u.c.), kā arī nodrošinot stāvvietu) infrastruktūras, parastās jaudas uzlādes infrastruktūras un piemērotās maksas infrastruktūras attīstību, tostarp lietojot viedus, digitālus un videi draudzīgus risinājums. 

Īstenojamo pasākumu mērķis ir veicināt pārvietošanās paradumu maiņu iedzīvotāju vidū, veidojot konkurētspējīgu sabiedriskā transporta piedāvājumu attiecībā pret privāto transportu, tostarp sasaistē ar mikromobilitāti, tādējādi sekmējot transporta negatīvās ietekmes uz vidi samazinājumu un transporta nozares energoefektivitātes paaugstināšanu.