Pēc izlūkdienesta atzinuma izslēdz būvnieku no «Augstsprieguma tīkla» bateriju iepirkuma

lsm.lv

“Augstsprieguma tīkls” (AST) aizvadītajā nedēļā parakstīja 77 miljonus eiro vērtu līgumu ar kompāniju “Rolls-Royce Solutions” par lieljaudas bateriju sistēmu piegādi un tām vajadzīgo objektu būvniecību. Iepirkuma gaitā no pretendentiem tika izslēgts par dažiem miljoniem lētāks piedāvājums no SIA “Monum”. Šī firma jau iepriekš būvējusi dažādus enerģētikas objektus, taču šajā gadījumā izlūkdienests – Satversmes aizsardzības birojs (SAB) – rekomendējis ar viņiem nesadarboties, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Savukārt uzvarētāja piedāvājumā redzamas saites ar “būvnieku karteli”, taču tas nav bijis pamats pretendentu izslēgt.

Baterijas tīkla stabilitātei

Nākamā gada februārī Latvija un pārējās Baltijas valstis atslēgsies no Krievijas elektroapgādes tīkla. Pagaidām vēl elektroenerģija turpina plūst pāri robežām, tādā veidā nodrošinot, ka tīkls ir balansā un elektrības nevienā valstī netrūkst. Pēc atslēgšanās tīkla stabilitāte un frekvence būs jānodrošina pašiem. Oficiāli par atslēgšanos Baltijas valstis Krievijai un Baltkrievijai paziņos augustā.

“Augstsprieguma tīkla” valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis teica, ka Baltijas valstis ir gatavas arī situācijai, ja Krievija tās no tīkla pēkšņi atslēgtu ātrāk.

“Mēs esam gatavi pāriet pilnīgi izolētā darbībā. Mums ir pietiekošas ražošanas jaudas, lai Baltija varētu sevi apgādāt. Mums ir diezgan labi savienojumi ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm – Somiju, Zviedriju, Poliju,” teica Irklis. Viņš gan norādīja, ka arī plānotajā atslēgšanās brīdī 2025. gada februārī vēl nebūs pilnībā pabeigta vietējā infrastruktūra, kas nozīmē lielākas izmaksas operatoram par tīkla uzturēšanu.

Viens no galvenajiem atlikušajiem objektiem ir lieljaudas baterijas. Tās vajadzīgas, lai “Augstsprieguma tīkls” varētu sistēmu ātri regulēt – vajadzības gadījumā enerģiju no tīkla paglabāt un vēlāk iepludināt atpakaļ, ja enerģijas pietrūkst. Irklis skaidroja: “Šīs te baterijas, vai nu paņemot enerģiju no tīkla, vai nu iedodot enerģiju tīklā, spēs stabilizēt tīkla darbību, nodrošinās frekvences stabilitāti, nodrošinās to, ka mums gaisma nenodziest tajā brīdī, kad notiek kaut kādas būtiskas izmaiņas attiecībā uz ģenerāciju vai patēriņu. Tāpēc šīs baterijas ir ārkārtīgi nozīmīgas.”

SAB atzinums liek izslēgt “Monum”

Pirmajā piegājienā iepirkums neizdevās. Bija tikai viens pretendents ar krietni dārgāku piedāvājumu, nekā AST plānoja projektam atvēlēt. Tagad noslēdzies otrais mēģinājums.

Piedāvājumus iesniedza trīs pretendenti – itāļu “Nidec ASI”, Vācijā reģistrētais “Rolls-Royce Solutions”, kā arī vietējā firma SIA “Monum”.

Tieši “Monum” piedāvāja darbus izdarīt vislētāk – par 74,6 miljoniem eiro. Taču viņus “Augstsprieguma tīkls” no iepirkuma izslēdza, pamatojoties uz rekomendāciju no SAB. Irklis norādīja, ka atzinums bijis negatīvs nevis par pašu “Monum”, bet gan tā piesaistītu partneri.

“Pretendentiem ir jābūt atbilstīgiem un jāgūst pārliecība, ka viņu izvēlētā tehnoloģija vai partneri, ar kuriem viņi sadarbojas, neapdraud kritiskās infrastruktūras drošumu. Attiecībā uz “Monum” – nevis uz pašu kompāniju, bet viņu piedāvājumu kā tādu – tika saņemta kompetentās iestādes rekomendācija, ka ar viņiem nebūtu slēdzams līgums šajā gadījumā, jo tiek saskatīti drošības riski,” teica Irklis.

Pilna raksta versija lasāma lsm.lv.lv


Lasīt rakstu eIepirkumu sistēmā iepirkumi.lv:


Vai zinājāt, ka varat ērti izveidot un publicēt savu iepirkumu elektronisko iepirkumu sistēmā iepirmumi.lv?
Izmēģiniet – https://mani.iepirkumi.lv