Pašvaldības aktīvi aizņemas naudu Valsts kasē

LSM

Pašvaldības aktīvi aizņemas Valsts kasē līdzekļus lielu projektu līdzfinansējumam. Lielākās aizņēmējas ir Rīga, Ogre un Jelgava – šīs trīs pašvaldības vien kopā ir aizņēmušās aptuveni pusmiljardu eiro.

Valsts kases aizdevums ir izdevīgāks pašvaldībām, tāpēc tās turpina aktīvi aizņemties dažādiem mērķiem. Vislielākais aizdevums, ko kopumā izsniegusi Valsts kase, ir aptuveni 380 miljoni Rīgai. Redzamākais pēdējā laika projekts ir Mežaparka Lielās estrādes būvniecība.

Otra aktīvākā pašvaldība pēc aizņēmuma apmēra Valsts kasē ir Jelgava. Kā teic Jelgavas pašvaldībā, aizņēmuma kopsumma šobrīd ir virs 122 miljoniem eiro un kopumā noslēgti 80 aizņēmuma līgumi.

“Tas ir mūsu šī brīža lielākais projekts – Pils ielas degradētās teritorijas sakārtošana, kur mērķa īstenošanai plānojam ņemt aizņēmumu 5,7 miljonus eiro. Neskatoties uz to, [ka] kā jau minēju, likmes ir augstas,” teica  Jelgavas pašvaldības iestādes “Centrālā pārvalde” Finanšu departamenta vadītāja Ināra Krīgere.

Jelgavas pašvaldība par aizdoto naudu vēl remontējusi vairākas izglītības iestādes, uzbūvēts bērnudārzs, nauda ņemta arī ceļu atjaunošanai.  Protams, pašvaldības mulsina augstie procentu maksājumi, taču, neraugoties uz tiem, pašvaldības turpina aktīvi aizņemties.

“Procentu likmes ir augušas būtiski, un arī tāpēc mēs vērtējam, neskatoties uz to, ka arī mums šogad plānots ņemt aizņēmumus vairāk kā 11 miljonu eiro apmērā,” teica Krīgere.

Valsts kases aizdevumi, kas ir līdzfinansējums, bijuši aktuāli vienmēr, taču kovida epidēmijas laikā pieņemtie valsts lēmumi ļauj pašvaldībām aizņemties naudu lielākiem projektiem, un tas tiek izmantots. 

“Pašvaldībām liels atspaids bija kovida infekcijas seku pārvarēšanas likums, un likumā bija noteikts, ka pašvaldības augstas gatavības projektiem var ņemt aizņēmumus Valsts kasē,” paskaidroja Krīgere. 

Savukārt Valsts kases pārvaldnieka vietnieks Jānis Rozenbergs pastāstīja, ka pamatā aizņēmumi ir Eiropas Savienības līdzfinansēto projektu realizācijai.

“Mērķi, kādiem tiek izmantoti šie valsts aizdevumi, populārākais, es teiktu, ir teritoriju attīstība, pašvaldību ceļu būvniecība. Tie ir tilti, pārvadi,” sacīja Rozenbergs. “Arī gana bieži šie aizdevumi tiek izmantoti atpūtas, kultūras un tūrisma objektiem.”

Pašvaldības aktīvi aizņemas izglītības iestāžu būvniecībai un renovācijai, kā arī pašvaldību ēku atjaunošanai, lielākoties aizņēmumu Valsts kasē veicot uz 10-30 gadiem.

“Aizdevumu atmaksa no pašvaldību puses ir augstākajā līmenī. Gana bieži ir, ka pašvaldības veic aizdevuma pirmstermiņa atmaksas,” paskaidroja Rozenbergs. 

Trešā lielākā pašvaldība Latvijā pēc aizņēmuma Valsts kasē apmēra ir Ogre – 103 aizņēmuma līgumi un saistību apjoms vairāk nekā 91 miljons eiro. Šogad Ogre plāno aizņemties vēl 11,5 miljonus eiro ielu infrastruktūras uzlabošanai un pārbūvei, kā arī izglītības iestāžu būvniecībai vai renovācijai.

Šobrīd nav ziņu, ka kāda pašvaldība būtu parādniece, tāpēc projektu atbalstīšana veiksmīgi turpinās.