Kategorijas
Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība Pārtika un dzērieni Uzņēmējdarbība

Latvijai ar Somiju daudz ieceru sadarbības paplašināšanā

Otrdien, 18. aprīlī zemkopības ministrs Didzis Šmits tikās ar Somijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijā Anni Salorantu (Anne Saloranta), lai pārrunātu valstu aktuālos sadarbības jautājumus.

Zemkopīgas ministrija

Otrdien, 18. aprīlī zemkopības ministrs Didzis Šmits tikās ar Somijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijā Anni Salorantu (Anne Saloranta), lai pārrunātu valstu aktuālos sadarbības jautājumus.

Tikšanās laikā puses pārrunāja līdzšinējo abu valstu sadarbību lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības jomās, kas notiek galvenokārt aktuālos Eiropas Savienības, Ziemeļvalstu un Baltijas jūras reģiona  jautājumos.

Tā kā Latvija un Somija ir ģeogrāfiski tuvas, mežiem bagātas valstis, zemkopības ministrs atzinīgi novērtēja līdzšinējo abu valstu sadarbību mežu apsaimniekošanas sistēmas pilnveidošanā. Šobrīd no Latvijas uz Somiju tiek eksportēti lieli neapstrādātas koksnes apjomi. Zemkopības ministrs uzsvēra, ka vēlētos mainīt šo tendenci un palielināt eksporta apjomus koksnes izstrādājumiem ar augstu pievienoto vērtību.

Didzis Šmits arī norādīja, ka Latvija ir ieinteresēta Somijas pieredzē veidojot “viedos ciemus” lauku apvidos, kas ir risinājums depopulācijas problēmai un veicina jaunās paaudzes palikšanu  lauku teritorijās. Ministrs izteica gandarījumu par gaidāmo Latvijas delegācijas vizīti Somijā, lai mācītos no Somijas pieredzes skolu ēdināšanas programmās, kur akcents tiek likts uz veselīgu vietējo pārtikas produktu izmantošanu skolēnu ēdināšanā.

Sarunas gaitā zemkopības ministrs izteica aicinājumu Somijas uzņēmumiem investēt Latvijā, it īpaši lauksaimniecības produktu pārstrādes jomā.

Starp abām valstīm pēdējo četru gadu laikā ir vērojams pastāvīgs tirdzniecības apjomu pieaugums. Nozīmīgāko vietu Latvijas eksportā uz Somiju ieņem eļļas augu sēklas, sēklas un augi rūpniecībai. Šo produktu grupas eksporta vērtība 2022. gadā sasniedza vairāk kā 26 miljonus eiro, kas veido 44% no kopējās eksportētās vērtības. Otrajā vietā ir gaļa un tās subprodukti (pārsvarā liellopu un jēru gaļas liemeņi, pusliemeņi). Trešajā vietā ierindojas miltu izstrādājumi un konditoreja (pārsvarā miltu maisījumi, pasta, cepumi un graudaugu pārslas).

Latvija no Somijas importē galvenokārt bezalkoholiskos un alkoholiskos dzērienus, zivis un dārzeņus.