Par pieteikumu pieņemšanas uzsākšanu informēsim ALTUM mājas lapā un sociālo mediju kanālos. Aicinām sekot jaunumiem!
Klimata un enerģētikas ministrijas sagatavotā informācija:
Š.g., 7. janvārī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādāto atbalsta programmu atjaunīgo energoresursu (AER) izmantošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai centralizētajā siltumapgādē un aukstumapgādē.
Atbalstam varēs pieteikties siltumapgādes uzņēmumi – siltumenerģijas ražotāji un siltumapgādes/aukstumapgādes sistēmas operatori. Kopējais programmas finansējums – 55,8 milj. eiro. Atbalstam varēs pieteikties provizoriski no š.g. 2.ceturkšņa līdz 2029. gada 31. martam.
“Programma veidota, lai ne tikai palielinātu AER izmantošanas īpatsvaru centralizētajā siltumapgādē un aukstumapgādē, bet vienlaikus modernizētu un attīstītu nepieciešamo infrastruktūru, mērķtiecīgi samazinot siltumu zudumus, kas veido daļu no siltumapgādes uzņēmumu izmaksām. Jo zemākas ir siltuma zudumu izmaksas, jo mazāku ietekmi tas atstāj uz siltumapgādes tarifu, ko maksā iedzīvotāji. Šī programma jūtamu atbalstu sniegs uzņēmumiem attālākos reģionos, kuru lielākais izaicinājums ir brīvo līdzekļu pieejamību savas sistēmas modernizācijas darbu veikšanai, kā arī tiem, kuru siltumapgādes sistēmas ir fiziski nokalpojušas. Uzņēmējiem būs iespēja īstenot kompleksus risinājumus – uzlabot sistēmas energoefektivitāti un vienlaicīgi nomainot fosilā kurināmā iekārtas uz AER tehnoloģijām, piemēram, siltumsūkņi,” stāsta klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.
Programmas ietvaros varēs pieteikties atbalstam centralizētās siltumapgādes vai aukstumapgādes ražošanas avota būvniecībai, jaunu AER vai bezemisiju siltumenerģijas un aukstumenerģijas ražošanas un akumulācijas iekārtu iegādei un uzstādīšanai, piemēram, siltumsūkņi, kā arī elektroenerģijas ražošanas un uzkrāšanas iekārtu iegādei/uzstādīšanai, piemēram, saules paneļi, vēja ģeneratori.
Vienlaikus atbalsta programmas ietvaros varēs būvēt un pārbūvēt centralizētās siltumapgādes vai aukstumapgādes pārvades un sadales sistēmas, tai skaitā veikt jaunu pieslēgumu būvniecību un siltummezglu izbūvi. Programma atbalstīs arī gaisu piesārņojošo vielu emisiju attīrīšanas iekārtu iegādi un uzstādīšanu, kā arī iespēju iegādāties un uzstādīt iekārtas, kuras ļauj ražošanas procesā atgūt otrreizējos enerģijas resursus, piemēram, atlikumsiltumu.
Atbalsta programmas finansējuma kopējais apjoms ir 55,8 milj. eiro, no tiem 85% veido ES finansējums – Eiropas Reģionālā attīstības fonds.
Aizdevumu var izsniegt gan ALTUM, gan cits finansētājs. Pirmajā gadījumā – tā būs kapitāla atlaide no “Altum” aizdevuma pamatsummas, bet otrā gadījumā – “Altum” garantija līdz 80% no cita finansētāja aizdevuma un kapitāla atlaide pamatsummas daļējam samazinājumam.
Maksimālā “Altum” aizdevuma summa ir līdz 10 milj. eiro, bet maksimālā kapitāla atlaide vienam atbalsta saņēmējam – līdz 9 milj. eiro. Vienam atbalsta saņēmējam ir iespēja iesniegt vairākus projektus.
Plašāku informāciju par atbalsta programmas nosacījumiem, tostarp par pieteikumu iesniegšanas sākuma datumu, varēs uzzināt ”Altum” tīmekļa vietnē. “Altum” publicēs priekšnosacījumus projektu pieteikumu atlasei, vienlaikus organizējot informatīvu semināru par atbalsta programmas pieteikšanās kārtību.