Izmaiņas normatīvajā regulējumā 2025. gadā VARAM pārraudzības jomās

in
Autors: Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
Pirmavots: www.varam.gov.lv

Būtiskākās izmaiņas tiesību aktos no 2025. gada sākuma Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) darbības jomās uzlabos īpaši aizsargājamo dabas teritoriju pārvaldību un paplašinās pašvaldību iespējas piesaistīt aizdevumus projektu īstenošanai. Tāpat nākamgad plānots stiprināt atbildīgu mākslīgā intelekta lietojumu attīstību, kas nodrošinās sabiedrības interešu aizsardzību. Vienlaikus no 2025.gada notiks līdzdalības budžeta ieviešana visās pašvaldībās, ar katru nākamo gadu paredzot pakāpenisku līdzdalības budžeta apmēra pieaugumu, kas sniegs iedzīvotājiem iespēju noteikt, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības budžeta teritorijas attīstībai.

  • Sākot ar 2025. gadu, pašvaldībām gadskārtējā budžetā jāparedz finansējums līdzdalības budžetam – 2025. gadā – ne mazāk kā 0,1 procenta apmērā, 2026. gadā – ne mazāk kā 0,2 procentu apmērā, 2027. gadā – ne mazāk kā 0,3 procentu apmērā un 2028. gadā – ne mazāk kā 0,4 procentu apmērā no pašvaldības vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem, kas tiek aprēķināti par pēdējiem trim gadiem. Līdzdalības budžets veicinās iedzīvotāju iesaisti teritorijas attīstībā, ierosinot un lemjot par teritorijas attīstības projektiem.
    Līdzdalības budžets
  • Plānoti grozījumi normatīvajos aktos, lai nodrošinātu Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta akta prasību ieviešanuMākslīgā intelekta akts, kas stājās spēkā 2024. gada 1. augustā, ir pasaulē pirmais visaptverošais mākslīgā intelekta (MI) regulējums, līdzsvarojot MI radītās iespējas un riskus.
    Mākslīgā intelekta akts
  • Ar 2025. gada 1. janvāri stājas spēkā “Latvijas Nacionālā botāniskā dārza nolikums”. Iestādes darbības mērķis ir nodrošināt Latvijas starptautisko saistību un nacionālo interešu ievērošanu savvaļas floras (in situ un ex situ), kā arī nacionālās selekcijas šķirņu genofonda saglabāšanā iestādes kompetences jomās un veidot sabiedrības izpratni par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu kā nacionālo interešu objektu pasaules bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas kontekstā.
    Latvijas Nacionālā botāniskā dārza nolikums
  • Tāpat ar 1. janvāri stāsies spēkā Latvijas Nacionālā botāniskā dārza publisko maksas pakalpojumu cenrādis.
    Latvijas Nacionālā botāniskā dārza publisko maksas pakalpojumu cenrādis
  • Ar 2025. gadu stāsies spēkā grozījums Reģionālās attīstības likuma 14.panta 8.punktā. Līdz ar to pašvaldības investīciju projektu īstenošanai varēs piesaistīt gan Valsts kases sniegtos valsts budžeta aizdevumus, gan aizdevumus, ko piedāvā citi aizdevēji, attiecīgi – arī komercbankas, ja tās piedāvā izdevīgākus aizdevuma nosacījumus.
    Tāpat ir sagatavoti jauni kritēriji un kārtība, kādā tiek izvērtēti pašvaldību investīciju projektu pieteikumi aizdevumu saņemšanai. Ar jaunajiem noteikumiem pašvaldībām joprojām saglabāsies iespējas saņemt aizdevumus jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecībai, esošās pirmsskolas izglītības iestāžu infrastruktūras uzlabošanai, ilgtspējīgas pamatizglītības un vidējās izglītības nodrošināšanas funkcijas īstenošanai, kā arī skolu tīkla sakārtošanai, kā arī ceļu (t.sk. projektā paredzēto inženiertīklu) būvniecībai.