26.novembrī valdība apstiprināja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotos grozījumus Elektronisko sakaru likumā (ESL), kas novērš ESL 48. panta normu attiecībā uz ierobežotu radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību nodošanu neatbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam. Grozījumi ESL nodrošinās sabiedrības, komersantu un citu tirgus dalībnieku interešu līdzsvaru, kā arī efektīvu spektra izmantošanu.
Pašreiz ESL 48.panta septītā daļa noteic, ka elektronisko sakaru komersantam (komersants) ir tiesības nodot vai iznomāt tikai tādas ierobežotas radiofrekvenču joslas lietošanas tiesības, kuras tas ieguvis konkursa vai izsoles rezultātā par maksu. Satversmes tiesa atzinusi, ka radiofrekvenču spektrs ir unikāls un ierobežots resurss, tāpēc dažos gadījumos ir nepieciešams ierobežot tā lietošanas tiesību nodošanu.
Satversmes tiesa uzskata, ka katrs gadījums, kurā tiek lūgta ierobežota radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību nodošana, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulators) būtu jāvērtē individuāli, lai ņemtu vērā vēsturiskos, tirgus un konkurences apstākļus. Šāda pieeja palīdzētu novērtēt un mazināt riskus, kas saistīti ar negodīgu iedzīvošanos uz ierobežota resursa rēķina. Tādējādi tiktu nodrošināts sabiedrības, komersantu un citu tirgus dalībnieku interešu līdzsvars, kā arī efektīva spektra izmantošana.
Grozījumi izslēdz no ESL Satversmei neatbilstošo normu, paredzot, ka ESL noteiktās tiesības nodot vai iznomāt radiofrekvenču lietošanas tiesības vienlīdzīgi tiks attiecinātas gan uz elektronisko sakaru komersantiem, kuri šādas lietošanas tiesības ieguvuši gan par maksu, gan bezmaksas. Tāpat grozījumi ESL nosaka, ka Regulators individuāli vērtē katru tiesību nodošanas vai iznomāšanas gadījumu, un nosaka vērtēšanas kritērijus. Ar grozījumiem tiek precizēta norma, ka radiofrekvenču lietošanas tiesību nodošana notiek arī komersantam reorganizējoties apvienošanas vai sadalīšanas ceļā.
SM lūdz grozījumus atzīt par steidzamiem, ņemot vērā, ka spēkā esošais tiesiskais regulējums zaudē spēku no nākamā gada sākuma, jo Satversmes tiesa atzinusi Elektronisko sakaru likuma 48. panta septīto daļu par neatbilstošu Satversmei un spēkā neesošu no 2025. gada 1. janvāra.