Liepājas un Ventspils ostā investēs līdz 8,1 miljonam eiro no Eiropas Savienības fondu finansējuma videi draudzīgas infrastruktūras attīstībai

in
Autors: Satiksmes ministrija
Pirmavots: www.sam.gov.lv

Otrdien, 13. augustā, valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotos Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda (KF) pieejamā finansējuma izmantošanas kārtību un prasības projekta iesniedzējiem, lai attīstītu videi draudzīgu infrastruktūru Liepājas un Ventspils ostā. Tādējādi tiks īstenotas transporta nozarē izvirzītās prioritātes – virzība uz zaļo kursu, kā arī eksporta un starptautiskās konkurētspējas veicināšana.  

Apstiprinātie Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 3.1. prioritātes “Ilgtspējīga TEN-T infrastruktūra” 3.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt ilgtspējīgu, pret klimatu izturīgu, inteliģentu, drošu un vairākveidu TEN-T infrastruktūru” 3.1.1.6. pasākuma “Lielo ostu publiskās infrastruktūras attīstība” īstenošanas noteikumi dos iespēju sākotnēji apgūt KF finansējumu 6,8 miljonu eiro  apmērā ar iespēju pēc pasākuma starpposma izvērtēšanas palielināt KF finansējuma apjomu līdz 8,1 miljonam eiro.

KF finansējumu plānots abām ostām piešķirt līdzvērtīgā apmērā. Tas paredzēts videi draudzīgas ostu infrastruktūras attīstībai, mazinot ostu ietekmi uz pilsētvidi un klimatu, vienlaicīgi uzlabojot ostu drošību.

Kā viens no iespējamajiem ieguldījumu virzieniem ir krasta elektroapgādes infrastruktūras izveide – elektrotīkla pieslēgumu nodrošināšana un elektroapgādes iekārtu un elektroapgādes drošības sistēmu iegāde. Tādējādi ostām tiek sniegta  iespēja izmantot KF finansējumu virzībai uz ES regulējuma par krasta elektroapgādi prasību izpildi.

Otrs iespējamais investīciju virziens paredz drošu kuģošanas apstākļu nodrošināšanas pasākumu īstenošanu, tostarp kuģu satiksmes sistēmas modernizēšanu, datu pārvades infrastruktūras, ostas informācijas sistēmas programmu nodrošinājuma, navigācijas zīmju un sensoru iegādi. Šo aktivitāšu īstenošana optimizēs kuģu satiksmi ostā, samazinot emisiju, noplūžu, trokšņa piesārņojuma apjomu, veicinās raitāku pasažieru un preču pārvadājumu apriti, kā arī samazinās negadījumu iespējamības risku.

Projekti tiek īstenoti saskaņā ar Transporta attīstības pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam noteiktajam virzienam “Virzībai uz klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu, elektrificēt ostu piestātnes un nodrošināt alternatīvu degvielu pieejamību” un veicina virzību uz ES Regulā par pamatnostādnēm TEN-T attīstībai noteikto prioritāšu sasniegšanu.