Mikrouzņēmumiem plānota viena nodokļa likme – 25% no apgrozījuma

Saeima

Lai vienkāršotu mikrouzņēmumu nodokļa piemērošanu un administrēšanu, šiem uzņēmumiem plānots noteikt vienu nodokļa likmi 25 procentu apmērā, paredz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā otrdien, 14.novembrī, konceptuāli atbalstītie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā. Likumprojekts saistīts ar 2024.gada valsts budžetu. 

25 procentu likmi plānots noteikt neatkarīgi no mikrouzņēmuma gada apgrozījuma. 

Patlaban mikrouzņēmumiem, kuru apgrozījums gadā ir līdz 25 tūkstošiem eiro, nodokļa likme ir 25 procenti, savukārt gada apgrozījumam, kas pārsniedz 25 tūkstošus eiro, likme noteikta 40 procentu apmērā. 

Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka 2022.gadā tikai 368 no visiem 9843 mikrouzņēmumiem apgrozījums pārsniedza 25 tūkstošus eiro, kam piemēroja likmi 40 procentu apmērā. 

Izmaiņas rosinātas, jo, piemērojot nodokļa likmi atkarībā no apgrozījuma apmēra, mikrouzņēmumu nodokļa piemērošana un administrēšana ir kļuvusi komplicēta, kā arī neveicina pirms diviem gadiem ieviestā vienkāršotā nodokļa samaksas risinājuma – saimnieciskās darbības ieņēmumu konta – izmantošanu, anotācijā norādījuši grozījumu autori. 

Tāpat plānots, ka mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, ja tie gūst arī ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliekamu ienākumu, šim ienākumam varēs piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām. 

Budžeta komisija lūgs Saeimu grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā atzīt par steidzamiem, pirmajā lasījumā tos skatīt 16.novembrī, bet galīgajā lasījumā – 7.decembrī, informē Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.