ALTUM
Latvijas eksportētāji ik dienas ir pakļauti dažādiem starptautisko darījumu riskiem, piemēram, norēķinu termiņu neievērošanai, krāpnieciskiem un viltus darījumiem, dabas katastrofām, streikiem un citiem apdraudējumiem, kas var radīt sevišķi negatīvas sekas uz uzņēmumu darbību un attīstību.
Lai palīdzētu Latvijas eksportējošiem uzņēmumiem samazināt starptautisko darījumu riskus, Attīstības finanšu institūcija ALTUM piedāvā izsniegt eksporta kredīta garantijas jeb eksporta darījumu apdrošināšanu. Šis atbalsta mehānisms sniedz nodrošinājumu finansējumam, piemēram, faktoringam, kā arī ir kā nodrošinājums eksportētājiem, pasargājot biznesu pret ārvalstu sadarbības partnera potenciālo maksātnespēju vai ilgstošu nemaksāšanu atlikto maksājumu gadījumos.
Krāpšanas gadījumu konstatēšana un novēršana var šķist sarežģīts process, tāpēc ALTUM Kredītu un garantiju departamenta vadītājs Emīls Raiks sagatavojis astoņus praktiskus ieteikumus, lai palīdzētu Latvijas eksportējošiem uzņēmumiem un topošajiem eksportētājiem samazināt krāpniecisku gadījumu skaitu, tādējādi arī izvairoties no potenciāliem zaudējumiem:
1. Izvērtējiet, kā uzsākusies komunikācija ar potenciālo klientu. Lieli starptautiski uzņēmumi reti paši uzrunā jaunus un relatīvi nelielus piegādātājus. Ja iepriekš ar konkrētā uzņēmuma pārstāvi nav bijusi komunikācija, piemēram, izstādēs vai potenciālais partneris nav prasījis produktu paraugus, ļoti iesējams, ka jāveic detalizētāka papildus izpēte.
2. Rūpīgi pārbaudiet pasūtījumu. Pievērst uzmanību detaļām, pārbaudot klienta veikto pasūtījumu, piemēram, vēlamos apmaksas nosacījumus un adresi, uz kuru veicama piegāde – izmantojot Google Street View var pārbaudīt vai konkrētajā vietā vispār atrodas komercobjekts ar noliktavām, un vai publiski ir informācija par to, ka noliktavu telpas izmanto konkrētais ārvalstu partneris.
3. Pievērsiet uzmanību svarīgiem jautājumiem. Vai uzņēmums nav maksātnespējas vai likvidācijas procesā, vai atbildīgā persona nav saistīta ar kādu no šiem procesiem.
4. Pievērsiet īpašu uzmanību e-pasta adreses domēnam. Vidēji un lieli uzņēmumi neizmanto tādus domēnus, kā @microsoft.com, @apple.com vai bezmaksas e-pasta kontus, piemēram, Yahoo, Gmail un Hotmail adreses. Pārkopējiet e-pasta domēnu uz savu pārlūku un pārbaudiet tīmekļa vietni internetā. Pārbaudiet e-pasta galvenes, lai noskaidrotu, kurā valstī atrodas e-pasta serveris. Piemēram, Vācijā strādājošs uzņēmums visbiežāk neizmanto e-pasta serverus Āfrikas valstī vai Ķīnā.
5. Pārbaudiet uzņēmuma interneta vietni. Aplūkojiet, vai kontaktinformācija atbilst publiskajā telpā pieejamajiem datiem. Krāpnieki nereti izmanto faktiska uzņēmuma datus un nomaina tikai tālruņa numurus un e-pasta adresi. Pārliecinieties, ka pievēršat uzmanību citiem tīmekļa vietnes aspektiem:
– Tīmekļa vietnes struktūra un saturs: veidojot krāpnieciskām darbībām paredzētu tīmekļa vietni, krāpnieki koncentrē uzmanību uz pirmā iespaida radīšanu, savukārt pārējās vietnes lapās ietvertā informācija, izņemot sākuma lapu, ir minimāla.
– Tīmekļa vietnes izveides datums: visbiežāk krāpnieku veidotās tīmekļa vietnes ir jaunas, tās bijušas pieejamas tiešsaistē neilgu laiku, kā arī nav iespējams atrast informāciju par tīmekļa vietnes īpašnieku.
– Fotogrāfiju izcelsme – pārbaudiet meklēšanas sistēmā, kur un kā tiek izmantotas tīmekļa vietnē publicētās fotogrāfijas.
– Atcerieties, ka krāpnieki neiegulda līdzekļus tīmekļa vietnes kvalitātē.
– Izmantojiet internetā pieejamo bezmaksas “Who.is” domēnu pārbaudītāju.
6. Kredītatskaites. Ja esat ieinteresēts sadarbībā ar potenciālo partneri, vērsieties uzņēmumos, kas piedāvā ārvalstu uzņēmumu kredītatskaišu sagatavošanu. Tajos būs iespējams redzēt uzņēmuma juridisko statusu, darbības jomu un finanšu rādītājus.
7. Priekšapmaksa. Pirms sagatavojat preces nosūtīšanai, pieprasiet veikt daļēju apmaksu.
8. Pārbaudes zvans. Piezvaniet uz citiem tālruņa numuriem, neskaitot tos, kas norādīti e-pastā, līgumā vai tīmekļa vietnē. Mēģiniet internetā, piemēram, LinkedIn atrast citu uzņēmuma darbinieku kontaktinformāciju un sazināties ar viņiem. Var izrādīties, ka uzņēmumā neviens nepazīst personu, kura izteikusi piedāvājumu.
ALTUM garantija sedz arī politiskos riskus, nodrošinot atbalsta mehānismu uzņēmējiem, kas eksportē dažādas preces, piemēram, uz Ukrainu. SIA “Color Expert- Storch LV” valdes priekšsēdētājs Jānis Kolnejs pauž: “Mūsu produkcijas eksportu Ukrainas klientiem nodrošinām jau no 2016. gada. Sākumā gandrīz visiem klientiem bijām noformējuši ALTUM apdrošināšanu (eksporta garantiju), padarot sadarbību drošāku un ērtāku. Diemžēl, sākoties Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā 2022. gadā, lielu daļu mūsu klientu vairs nebija iespējams apdrošināt, jo ALTUM neapdrošina darījumus, kuru piegāde ir uz Krievijas kontrolē esošajām teritorijām. Stabilizējoties situācijai, ceram uz apdrošināšanas pieejamību visā Ukrainas teritorijā.”
Bieži novērots starptautisko darījumu risks ir krāpniecības gadījumi no ārvalstu potenciāliem partneriem, ar kuriem nav bijusi sadarbības pieredze. Arī šādos gadījumos eksporta kredīta garantijas palīdz samazināt apdraudējumu, jo būtisku lomu potenciālo darījuma partneru izpētē nodrošina ALTUM, kas, kā apdrošinātājs jeb eksporta garantijas devējs, izveic partnera izpēti. Pozitīvas sadarbības apstiprinājuma gadījumā arī attiecīgi uzņemas lielāko daļu riska. ALTUM rūpīgi analizē ārvalstu uzņēmumus, kas slēdz tirdzniecības darījumus ar Latvijas kompānijām un brīdina savus klientus par potenciāliem apdraudējumiem, tādējādi palīdzot izvairīties no krāpniecības un dažādām shēmām. Diemžēl pastāv arī tādi krāpniecības riski, kad izmantojot zagtu vai viltotu identitāti respektablu kompāniju vārdā, kuri novērtēti kā uzticami, pārdevējs piegādā preci nevis partneriem, kas tika izvērtēti uz dokumentos norādītām uzticamām preču piegādes vietām, bet gan “pēdējā mirklī izmainītām” adresēm pavadzīmēs, kas nodotas krāpnieku rokās. Šādas pārdevēju paviršības apdrošināšana nesedz. Pircējam jābūt atbildīgam piegāžu laikā, lai nodotu preces reālam līgumā atrunātam klientam.
Šāds gadījums tika konstatēts, kur varēja ciest viens no ALTUM potenciālajiem sadarbības partneriem SIA “Rēzeknes gaļas kombināts”. “Gribējām uzsākt sadarbību ar lielu ārzemju uzņēmumu, tomēr ņemot vērā to, ka iepriekš nebijām sadarbojušies un pastāvēja pircēja nemaksāšanas risks, tika pieņemts lēmums izmantot ALTUM pakalpojumu – eksporta kredīta garantiju. ALTUM pārstāvji, veicot mūsu pieteikuma novērtēšanu un darījuma analīzi, brīdināja par iespējamajiem krāpniecības riskiem un ieteica sazināties ar uzņēmuma “ASDA STORES LIMITED” drošības dienestu, kas apliecināja, ka iesaistītie darbinieki jau ilgstoši nestrādā uzņēmumā un šis darījums ir krāpniecības mēģinājums,” pieredzē dalās SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” tirdzniecības, mārketinga nodaļu vadītāja Dina Freiberga.