Digitālā transformācija un ilgtspējīga izaugsme nav iespējama bez MVU

in
Autors: Ekonomikas ministrija

Ekonomikas ministrija

Parīzē notika OECD Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) un uzņēmējdarbības komitejas ministru līmeņa sanāksme, kas tika rīkota ar mērķi diskutēt par svarīgākajiem izaicinājumiem, ar ko sastopas MVU, strādājot krīzes apstākļos, un potenciālajiem risinājumiem, kā stiprināt MVU izaugsmi nākamo krīžu laikā.

Pēdējos gados MVU un uzņēmēji ir cietuši no COVID-19 pandēmijas un Krievijas agresijas Ukrainā sekām. Tos nesamērīgi ietekmējis likviditātes trūkums un piegādes ķēžu traucējumi. Šajā nelabvēlīgajā vidē valdības ir pastiprinājušas un sniegušas būtisku atbalstu uzņēmējiem, tomēr piegāžu ķēžu traucējumi, enerģijas un pārtikas cenu svārstības un inflācijas spiediens saglabājas.

Latvijas delegācijas vadītājs sanāksmē bija Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda. Viņš kā viens no vadošajiem ekspertiem piedalījās diskusijā par finansējuma pieejamības MVU sekmēšanu. Piekļuve finansējumam uzņēmējiem ir ļoti svarīga, lai tie varētu uzsākt uzņēmējdarbību, investēt un attīstīties, kā arī operatīvi reaģēt uz tirgus satricinājumiem.

Diskusijas laikā A.Čuda uzsvēra, ka pieeja finansējumam un digitālie risinājumi ir vieni no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai MVU varētu nodrošināt digitālo transformāciju un ilgtspējīgu attīstību, jo MVU un to darbība ir nozīmīgi klimata politikas mērķu sasniegšanai. Šim nolūkam mūsu MVU ir nepieciešams atbalsts. Cita starpā, politikas veidotājiem ir jānodrošina, lai MVU būtu pietiekoši informēti un tiem būtu nepieciešamās zināšanas un prasmes arvien aktīvāk savā darbībā ieviest digitālos risinājumus. Tāpat ir jādomā par tādiem uzņēmējdarbības stimuliem un vides priekšnosacījumiem, un finanšu instrumentiem, kas ir mērķēti uz tautsaimniecībā svarīgu rādītāju sasniegšanu, piemēram, darba vietas, atalgojums, eksporta apjoms utml.

Tāpat sanāksmes laikā divas dienas 45 OECD dalībvalstu pārstāvji diskutēja par MVU un uzņēmēju noturības stiprināšanu pret nākotnes krīzēm un satricinājumiem, iekļaujošu MVU un uzņēmējdarbības politiku, to kvalifikācijas paaugstināšanu un pārkvalificēšanu, kā sekmēt MVU un uzņēmēju ieguldījumu zaļajā un digitālajā transformācijā, kā radīt jaunas iespējas to attīstībai, kā vairot MVU līdzdalību “zaļajā” pārejā, un kā palīdzēt MVU un uzņēmējiem orientēties mainīgajā globālajā tirdzniecības un investīciju vidē.

Diskusijas rezultātā, pieņemot OECD Ministru Deklarāciju, kam pievienojās arī Latvija, dalībnieki akcentēja,  ka ir ļoti svarīgi stiprināt MVU un uzņēmēju noturību pret negaidītiem globāliem izaicinājumiem, energoefektivitāti un digitalizācijas spējas un prasmes. Tāpat OECD dalībvalstu pārstāvji secināja, ka valdībām jāturpina nodrošināt dažādus finansēšanas instrumentus MVU atbalstam.  Papildus dalībnieki tika aicināti strādāt pie labvēlīgas uzņēmējdarbības vides nodrošināšanas un administratīvo šķēršļu samazināšanas MVU darbībā, kā arī ekosistēmas attīstīšanas un  sadarbības veicināšanas globālo vērtības ķēžu ietvaros.

Papildu informācija par OECD Mazo un vidējo uzņēmumu un uzņēmējdarbības komitejas ministru līmeņa sanāksmi pieejama sanāksmes mājaslapā.