Līdz šā gada beigām atbildīgās nozaru ministrijas plāno sākt investīcijas jeb projektu atlases visās Latvijas Atveseļošanas fonda plānā noteiktajās jomās par aptuveni 80% no kopējā Latvijas Atveseļošanas fonda finansējuma.
Pašlaik noris darbs pie normatīvās bāzes izstrādes 33 no kopā 77 investīciju pasākumiem, daļa no tiem ir nosūtīti apspriešanai Eiropas Komisijai (EK).
Pirmdien, 14.februārī, FM pārstāvji piedalījās ceturkšņa tiešsaistes sanāksmē ar EK, informējot par Latvijas Atveseļošanas fonda plāna ieviešanas progresu, kas līdz 2026.gada augustam paredz Latvijā veikt investīcijas ar Eiropas Savienības (ES) finansējumu 1,82 miljardi eiro.
Finanšu ministra Jāņa Reira (JV) padomnieks Ints Dālderis (JV) informē, ka līdz šim brīdim Latvijā ir sasniegts būtisks progress gan Atveseļošanas fonda plānā noteikto investīciju, gan reformu jomā – ir izpildīta lielākā daļa no pirmajiem deviņiem sasniedzamajiem rādītājiem, un atbildīgās nozaru ministrijas veic aktīvu darbu, lai līdz ar pirmā maksājuma pieprasījuma iesniegšanu EK tiktu izpildīti arī atlikušie.
Vienlaikus Dālderis atzīmē, ka Latvijas Atveseļošanas fonda plānā ir iekļauti ambiciozi un politiski jutīgi mērķi, tādēļ darbs pie vairākām reformām ir diezgan sarežģīts un prasa nopietnas un laikietilpīgas politiskās diskusijas.
Atbilstoši ES prasībām katrai dalībvalstij noteiktos termiņos EK ir jāiesniedz maksājumu pieprasījumi. Pieprasītais maksājums tiek ieskaitīts valsts budžetā ar nosacījumu, ja izpildīti un sasniegti konkrēti Atveseļošanas fonda plānā noteikti mērķi un rādītāji gan reformu, gan investīciju veidā.
Latvijai pirmais maksājuma pieprasījums 231 miljona eiro apmērā EK jāiesniedz 2022.gada otrajā ceturksnī, esot izpildītiem pirmajiem deviņiem Atveseļošanas fonda plānā paredzētajiem rādītājiem likuma varas, nevienlīdzības mazināšanas un digitālās transformācijas jomās.
Noteiktais laika grafiks Latvijai paredz iesniegt maksājuma pieprasījumu EK reizi gadā, kas kopumā ir seši maksājumi līdz 2026.gada augusta beigām, kopā izpildot 214 rādītājus jeb Atveseļošanas fonda plānā noteiktus atskaites punktus un mērķus.
Tāpat līdz 2022.gada 30.aprīlim Latvijai EK arī jāsniedz Atveseļošanas fonda plāna progresa pusgada ziņojums. FM regulāri reizi pusgadā informēs arī Ministru kabinetu par Atveseļošanas fonda ieviešanas jautājumiem.
Starp Latvijas izpildītajiem rādītājiem nevienlīdzība mazināšanas jomā minama likuma par īrnieku un izīrētāju tiesību līdzsvarošanu stāšanās spēkā, kas kā rādītājs ietverts Ekonomikas ministrijas pārziņā esošajam pasākumam par Finansēšanas fonda izveidi zemas īres maksas mājokļu būvniecībai. Tāpat arī izpildīts rādītājs Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esošā pasākuma ietvaros, definējot kvalitatīvos un kvantitatīvos kritērijus attiecībā uz minimālo izglītojamo skaitu un infrastruktūras pieejamību ar mērķi sakārtot vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīklu.
Likuma varas, tostarp ekonomisko noziegumu izmeklēšanas kapacitātes stiprināšanas jomā starp jau izpildītajiem rādītājiem FM min kritēriju pieņemšanu riskantu tirgus sektoru, klientu un pirkumu noteikšanai ar mērķi uzlabot iepirkumu kvalitāti un mazināt nepietiekamas konkurences un nekvalitatīvi sagatavotas dokumentācijas riskus, kas ir FM pārziņā.
Tāpat arī izpildīts Iekšlietu ministrijas pārziņā esošs rādītājs, kas paredz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma grozījumu stāšanos spēkā.
Savukārt digitālās transformācijas jomā starp izpildītājiem rādītājiem ir Satiksmes ministrijas atbildībā esošā vienota modeļa pieņemšana “pēdējās jūdzes” attīstībai. Ņemot vērā digitālās transformācijas procesu sabiedrībā, kā arī pandēmijas rezultātā pieaugošo nepieciešamību veikt dažādus procesus, tostarp, izglītības jomā attālināti, “pēdējās jūdzes” infrastruktūras attīstībai ir ļoti būtiska ietekme uz plašu sabiedrību, jo paredzēts nodrošināt interneta piekļuves pakalpojumus ar būtiski uzlabotu datu pārraides ātrumu ļoti lielam daudzumam datu.
Tāpat arī apstiprināts Ministru kabineta noteikumu projekts par attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtību, izpildot Atveseļošanas fonda plānā noteiktā pasākuma “Digitālās plaisas mazināšana sociāli neaizsargātajiem skolēniem un izglītības iestādēs” atskaites punktu.