Šodien preses konferencē par deviņpadsmitās Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļas (2021) atklāšanu Komisija izvērtēja, kā tiek īstenota Atveseļošanas palīdzība kohēzijai un Eiropas teritorijām (REACT-EU). REACT-EU satvarā ir apstiprināts 34,1 miljards eiro un vien četru mēnešu laikā jau izmaksāti 3,5 miljardi eiro, un tādējādi tas ir kļuvis par pirmo NextGenerationEU instrumentu, no kura tiek veikti maksājumi dalībvalstu ekonomikas atveseļošanai.
Kohēzijas un reformu komisāre Elīza Ferreira: “Kohēzijas politika ir bijusi priekšplānā pandēmijas ārkārtas situācijas posmā un tagad atkal ir viena no galvenajām ES ekonomikas atveseļošanas politikas jomām. Kohēzijas politikas instrumenti ir nodrošinājuši iedzīvotājiem vajadzīgo veselības aprūpes aprīkojumu un ļāvuši izdzīvot mazajiem uzņēmumiem, līdztekus dodot izšķirošu ieguldījumu visas ES pārejā uz digitālo un zaļo ekonomiku. Priecājos, ka šos sasniegumus aizvien vairāk atzīst arī Eiropas iedzīvotāji. Teritorijām un cilvēkiem arī turpmāk jābūt dalībvalstu atveseļošanas centienu centrā.”
Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits: “Katrs ar ESF starpniecību iztērētais eiro tiek ieguldīts cilvēku vajadzībām. ES struktūrfondi un Kohēzijas fonds, jo sevišķi programma REACT-EU, virza atgūšanos no pandēmijas. Pateicoties ES atbalstam, uzņēmumi varēja saglabāt darbiniekus un cilvēkiem, kam visvairāk vajadzīga palīdzība, tika piegādātas pārtikas pakas. Tā ir ES solidaritāte darbībā, un esmu gandarīts, ka šis ieguldījums cilvēkos un ekonomikas atveseļošanā atmaksājas.”
Vien 4 mēnešu laikā ir apstiprināti 86 % no šim gadam pieejamajiem REACT-EU resursiem. 21,7 miljardi eiro mobilizēti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, 12 miljardi eiro — no Eiropas Sociālā fonda un 410 miljoni eiro — no Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām.
REACT-EU finansējums papildina Investīciju iniciatīvas reaģēšanai uz koronavīrusu (CRII) paketi, kas mobilizēja vairāk nekā 21 miljardu eiro, reaģējot uz koronavīrusa pandēmijas visvairāk skarto nozaru neatliekamajām ekonomiskajām un sociālajām vajadzībām.
Konkrēti ES solidaritātes piemēri
Lūk, daži konkrēti piemēri par atbalstu, ko cilvēki un uzņēmumi saņēmuši ar REACT-EU starpniecību.
- Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Portugālē ERAF vairāk nekā pusei iedzīvotāju ir sniedzis atbalstu vakcīnu iegādei. Slovēnijā ERAF ir finansējis jaunu IT sistēmu uzstādīšanu veselības aprūpes nozarē. Čehijā ERAF finansē jauna medicīniskā aprīkojuma iegādi, tādējādi palīdzot reģioniem kļūt noturīgākiem pret turpmākām veselības krīzēm. Zviedrijā ERAF palīdz mazajiem uzņēmumiem pārvaldīt digitālo pārkārtošanos.
- Eiropas Sociālais fonds (ESF). Visās dalībvalstīs cilvēki ir saņēmuši apmācību, konsultācijas un karjeras attīstības atbalstu, kas palielina viņu izredzes saglabāt darbu vai atrast jaunu darbvietu. Itālijā uzņēmumi saņēma darbā pieņemšanas subsīdijas sieviešu un jauniešu nodarbinātības atbalstam. ESF atbalstīja arī finanšu konsultāciju pakalpojumus un bezpajumtnieku izmitināšanu.
- Eiropas atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām (EAFVP). Piemēram, Austrijā un Rumānijā bērni, kam vajadzīga palīdzība, ir saņēmuši skolas piederumus. Igaunijā, Francijā, Luksemburgā un citās dalībvalstīs vistrūcīgākajiem cilvēkiem tika sniegta pārtikas palīdzība, piemēram, siltas maltītes, un pamata materiālā palīdzība, piemēram, higiēnas produkti.
Pieaug informētība par ES finansētajiem projektiem
Jaunākās Eirobarometra aptaujas rezultāti liecina, ka iedzīvotāji ir visnotaļ labi pamanījuši kohēzijas politikas atbalstu ekonomikas atveseļošanai un 69 % respondentu ir informēti par kohēzijas politikas iniciatīvām pandēmijas negatīvo seku novēršanai.
Kopumā ziņojums liecina, ka vispārējā informētība par ES finansētajiem projektiem pieaug. ES vidējais rādītājs patlaban ir 41 %. Tas ir par 7 procentpunktiem vairāk nekā pirms 10 gadiem. No tiem respondentiem, kuri ir informēti par ES finansētajiem projektiem, 80 % uzskata, ka šie projekti labvēlīgi ietekmē reģionus.
Atbildēt