Kategorijas
Aizsardzība un drošība

Latvija un Somija parakstīs vispārīgo vienošanos par “Patria” bruņumašīnu iegādi 200 miljonu eiro vērtībā

30. augustā plkst.10 Ādažu bāzē, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens parakstīja vispārīgo vienošanos par 6×6 bruņu transportlīdzekļu iegādi no uzņēmuma “Patria“, kurā iekļauts Latvijas pasūtījums vairāk nekā 200 jauno bruņumašīnu piegādei.

30. augustā plkst.10 Ādažu bāzē, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens parakstīja vispārīgo vienošanos par 6×6 bruņu transportlīdzekļu iegādi no uzņēmuma “Patria“, kurā iekļauts Latvijas pasūtījums vairāk nekā 200 jauno bruņumašīnu piegādei.

Latvijas pasūtījuma līgumcena ir aptuveni 200 miljoni eiro, un tajā ir iekļauta transportlīdzekļu piegāde, sākotnējā uzturēšana un personāla apmācības. Plānots, ka pirmās jaunās 6×6 bruņumašīnas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā nonāks jau šī gada oktobrī.

Iepirkuma rezultātā līdz 2029.gadam NBS saņems savām vajadzībām atbilstošus bruņu transportlīdzekļus, kā arī tiks nodrošināta vietējo uzņēmumu iesaiste projektā, paredzot Latvijā veikt to uzturēšanu, remontu un nākotnē iespējamo modernizāciju. Tāpat projektā, piesaistot vietējos uzņēmējus, vienlaikus tiek gan veiktas investīcijas Latvijas ekonomikā, gan arī nodrošināta piegāžu drošība, kas bija viens no Latvijas izvirzītajiem priekšnosacījumiem, uzsākot 6×6 transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes fāzi.

Pašlaik jauno 6×6 bruņu transportlīdzekļu projektā piedalās Latvija un Somija, kā arī interesi par iesaisti ir izrādījusi Zviedrija, kas oficiālas sarunas par iepirkumu plāno uzsākt šī gada septembrī. Lai gan Igaunija pēc nodomu protokola parakstīšanas ar Latviju un Somiju vēlāk apturēja savu dalību projektā, tai un jebkurai citai sabiedrotajai valstij nākotnē ir iespēja parakstīt vispārīgo vienošanos un veikt transportlīdzekļu pasūtījumu.
Jau ziņots, ka 2019.gada 17.decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām.
Savukārt 2020.gada 29.janvārī aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens parakstīja tehnisko vienošanos par Latvijas un Somijas bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6×6 transportlīdzekļu bāzes. Igaunija parakstīja tehnisko vienošanos vēlāk, bet pēc tam nolēma nepievienoties pētniecības un izstrādes līgumam.

2020.gada 15.oktobrī starp Latviju, Somiju un uzņēmumu “Patria Land Oy” parakstīts pētniecības un izstrādes līgums, kas paredz izstrādāt valstu prasībām pielāgotu transportlīdzekli.

Šī gada 26.maijā Ādažu poligonā notika “Patria” jaunā 6×6 transportlīdzekļa prototipa prezentācija, savukārt 15.jūnijā Ministru kabinets apstiprināja informatīvo ziņojumu “Par 6×6 bruņutransportieru iegādi Taktiskās mobilitātes spējas attīstības ietvaros”, kas paredzēja gatavošanos slēgt starpvaldību līgumu ar Somiju par uzņēmuma “Patria” ražoto transportlīdzekļu iegādi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *