Ziemassvētku paciņas

JANA SIMANOVSKA, 04/11/2013

Post image for Ziemassvētku paciņas

Tuvojoties Ziemassvētku laikam, uzņēmumiem un pašvaldībām parādās kāds specifisks iepirkums – Ziemassvētku paciņas bērniem. Vēlos jautāt atbildīgajiem par šo iepirkumu: ko liksiet tajās iekšā? Vai zināt, ko paši paciņu saņēmēji – bērni – vēlētos tajās atrast? Un ko bērnu likumīgie aizbildņi – vecāki – uzskata par labu esam? Izrādās, Ziemassvētku laiku daudzi vecāki gaida ar dalītām jūtām: bērna prieks par saņemtajām dāvaniņām mijas ar vecāku nepatiku par saldumu kaudzēm, jo viņi ir nobažījušies par bērnu zobiem un arī par nevēlēšanos ēst ko citu, it īpaši, ja saņemtas vairākas paciņas, tostarp, vecāku darba vietās. Saldumus izmest būtu žēl, lai gan garšīgākos kārumus bērns izēdis un vairs nevēlas. Sāp sirds arī par bērnu uzmanību zaudējušām, salauztām rotaļlietām, jo kāds, labu vēlot, par to visu ir maksājis. Vai ir kāda iespēja to mainīt? Varbūt mēs vienkārši vēlamies par daudz, jo nav iespējams vienlaikus iepriecināt bērnu, nekaitēt viņa veselībai, neveicināt masu patēriņa tradīcijas, turklāt – ar ierobežotiem resursiem!

Ziemassvētku paciņu iepirkšana vairāk raksturīga lieliem uzņēmumiem un dažām pašvaldībām. Piemēram, Rīgas Tehniskās universitātes arodbiedrība 2012. gadā, kā katru gadu, sagādāja dāvaniņas savu biedru – RTU darbinieku bērniem un mazbērniem vecumā līdz desmit gadiem, izdalot tās viņiem domātas Ziemassvētku izrādes laikā. Vienai paciņai atvēlētā summa bija Ls 2,20, tās sastāvā – konfektes. Arī Ķekavas pašvaldībā ir jauka ikgadēja tradīcija sveikt Ziemassvētkos novadā dzīvojošos pirmsskolas vecuma bērnus, vienai paciņai atvēlot Ls 3, un tajā arī ir konfektes. Gan RTU arodbiedrības, gan Ķekavas pašvaldības pārstāvji atzina: kaut ko citu, izņemot konfektes, ielikt ir sarežģīti, jo paciņu saņēmēju vecums ir ļoti atšķirīgs – no dzimšanas līdz septiņiem (vai desmit) gadiem, un, kas interesē vienu, neinteresē citu. Ziemassvētku paciņas bērnudārzos organizē to pedagogi un vecāki, gan iepērkot no viena piegādātāja, gan paši komplektējot. Uzņēmums SIA Tieto Latvija katru gadu organizē darbinieku bērniem tematisku Ziemassvētku pasākumu, kurā darbojas dažādi tēli, notiek koncerti, bērni var piedalīties radošajās darbnīcās, kā arī saņem paciņas. Pasākuma organizēšanai un paciņu sagādei iepērk ārpakalpojumu, piedāvājumu vērtēšanā svarīgs kritērijs ir pakalpojumu sniedzēja iepriekšējie projekti un paša SIA Tieto Latvija pieredze. Pērn uzņēmums paciņu saiņošanā iesaistīja brīvprātīgos – darbiniekus, un tas izrādījās labs kolektīva saliedēšanas pasākums.

Bet kas ir tas, ko vecāki vēlas redzēt Ziemassvētku paciņās, vai ir gatavi paši maksāt un – cik paši gatavi iesaistīties to sagatavošanā? Vai piegādātāji ir gatavi piegādāt to, ko vēlas bērni un viņu vecāki? Vai saņemtās Ziemassvētku paciņas atbilst vēlmēm?

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: