Vai karteli var noslēpt mežā?

INITA KABANOVA, 27/08/2015

Post image for Vai karteli var noslēpt mežā?

Nule Konkurences padomes sodītais kartelis mežizstrādes jomā ir uzmanības vērts tieši sava ikdienišķuma dēļ. Te nav runa par daudzmiljonu darījumiem, skaļiem vārdiem vai sarežģītām shēmām, bet gan par ierindas uzņēmumiem un samērā vienkārši paveiktu likuma pārkāpumu. Meža apsaimniekošanā iesaistīti uzņēmumi par līdzīgām darbībām sodīti jau agrāk, likumsakarīgi liekot uzdot jautājumu– kas notiek nozarē?

Ierindas iepirkuma kartelis

No konkurences uzraugu viedokļa varētu šķist, ka meža darbu veicējiem konkurences tiesības ir pazīstamas. Pirmo reizi šajā nozarē pārkāpumus konstatēja pirms septiņiem gadiem. Toreiz, 2008. gadā, Konkurences padome pieņēma veselus divus lēmumus, ar kuriem par līdzīgiem pārkāpumiem – saskaņotām darbībām iepirkumos – tika sodīti kopumā desmit meža ceļu uzturētāji. Šie lēmumi vairs nav strīda jautājums, par tiem ierosinātās tiesvedības ir beigušās, abi ir stājušies galīgā spēkā. Turklāt gandrīz visi toreiz pārkāpumos iesaistītie uzņēmumi savu atbildību atzina jau tiesvedības gaitā un ar Konkurences padomi noslēdza izlīgumus.

Tomēr pamācošie vēsturiskie notikumi nebija šķērslis tam, lai likumu ar līdzīgām darbībām 2014. gadā rīkotā iepirkumā pārkāptu 11 mežizstrādes uzņēmumi, kuri no konkurences uzraugiem sodu saņēma pavisam nesen.

Vai šāda statistika nozīmē, ka meža darbi pēc būtības ir kartelizēti? Nešaubīgi uz šo jautājumu atbildēt nav iespējams, tomēr Konkurences padomes konstatētie pārkāpumi norāda vēl uz kādu likumsakarību – pretlikumīgas darbības notiek visdažādākajās nozarēs, tomēr visbiežāk tieši tur, kur tiek rīkoti iepirkumu konkursi. Un vairākums meža darbu ir tieši tādi, kuros labāko izpildītāju meklēs iepirkumā.

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: