Publisko iepirkumu līgumu slēgšanas iespējas Āfrikā

Ilona Jakubsone, 30/01/2014

Post image for Publisko iepirkumu līgumu slēgšanas iespējas Āfrikā

Tā kā Eiropas Savienības (ES) valstīs publisko iepirkumu tirgi ir vairāk vai mazāk sadalīti un latviešiem nav nekādu aizspriedumu doties Sprīdīša takās laimi meklēt, palūkosimies, kādas iespējas publisko iepirkumu lauciņā piedāvā citi kontinenti, piemēram, Āfrika.

ES pētnieki pēdējā laikā pievērsušies Āfrikas valstu publisko iepirkumu sistēmām ne jau tāpēc, lai kaut ko pārņemtu un ieviestu, bet gan tāpēc, ka tā mēdz rīkoties personas, kurām piemīt tieksme demonstrēt atbildīgu attieksmi, turklāt pētniecībā tā ir sava veida novitāte, un ES vecās dalībvalstis parasti ir ļoti atsaucīgas, ja nepieciešams kādu atbalstīt, pamācīt, izpētīt un varbūt arī lietderīgi izmantot.

Eiropas Savienības Oficiālajā vēstnesī (OV) publicēti ne tikai ES valstu iepirkumu sludinājumi, bet tajā ziņots arī par citu pasaules valstu dažādu iestāžu izsludinātajām iepirkuma procedūrām. Paziņojumus OV publicē vismaz 44 valstis no Āfrikas, pirmie sludinājumi publicēti jau 2008. gadā.

Aplūkojot Āfrikas valstu paziņojumus par izsludinātajām iepirkuma procedūrām, redzams, ka sludinājuma veidlapas forma atšķiras no tām, kuras izmanto ES dalībvalstis. Iepirkuma priekšmeta identificēšanai ne vienmēr tiek izmantots CPV kods (common procurement vocabulary), tāpēc paziņojumu atlasi vēlams veikt arī pēc citiem kritērijiem. Iepirkti tiek galvenokārt dažādu veidu atbalsta pakalpojumi, projektēšana, būvdarbi, transporta līdzekļi u. c. Rezultātu paziņojumi tiek publicēti reti, bet publicētajos parasti par uzvarētājiem tiek minēti uzņēmumi no Vācijas, Francijas, Beļģijas, Dānijas, Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Portugāles, ir arī pa kādam uzvarētājam no Grieķijas, Somijas, Šveices, Kanādas, ASV, Japānas, Ķīnas, Turcijas, Ungārijas, Īrijas, un ir līgumi, kuri tiek noslēgti ar vietējiem vai tuvāko kaimiņu uzņēmējiem. Vairākos sludinājumos tiek norādīta arī par pārsūdzībām atbildīgā iestāde, kas nebūt neatrodas pašā Āfrikā. Piemēram, The General Court, rue du Fort Niedergrünewald, 2925 Luxembourg.

Turpmāk šajā rakstā vairāk pievērsīšos tām Āfrikas valstīm, kurām izsludināto iepirkuma procedūru skaits OV pārsniedz 50. Tās ir: Kongo Demokrātiskā Republika (DR), Ēģipte, Kenija, Maroka, Senegāla un Tunisija. Visvairāk OV publicēto paziņojumu ir Tunisijai – 2013. decembra sākumā to skaits bija 215, no tiem 180 – Paziņojumi par līgumu (PPL), ar kuriem iepirkuma procedūras tiek izsludinātas. Rezultāti OV tiek paziņoti ar Paziņojumu par līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu (PPLSTP).

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: