Publisko iepirkumu centralizācija Latvijā

Ilona Jakubsone, 04/11/2013

Post image for Publisko iepirkumu centralizācija Latvijā

Laikā, kad Eiropas Savienībā, tāpat kā visā pasaulē, tiek veidotas elektroniskās vietnes dažādu iepirkumu veikšanai, Latvijā arvien neatlaidīgāk tiek virzīta ideja par publisko iepirkumu centralizāciju. Tomēr uz informācijas tehnoloģijām balstītu sistēmu darbība ne vienmēr var būt efektīva, to izmantošana ir saistīta ar būtiskiem riskiem, kas var novest pie informācijas monopola un turpmākas procesa ietekmēšanas mazspējas. Vēl jo vairāk, ja tā tiek izmantota kā instruments publisko iepirkumu centralizācijai valstī, kurā samērā izplatīta ir prasību pielāgošana visuzticamāko pretendentu atlasei.

Pati par sevi tieksme piešķirt līguma slēgšanas tiesības uzticamākajiem uzņēmējiem ne tikai Latvijā, bet ikvienā citā valstī, nav jāuztver kā noziegums. Tomēr pastāv daži jautājumi, piemēram, ar ko šī uzticamība ir panākta vai, piemēram, kam un cik lielā mērā no tā varētu rasties kaitējums?

Pašsaprotams šķiet uzskats, ka visā valstī tiktu nodrošināta brīvāka konkurence, ja lēmumus pieņemtu katra no 119 pašvaldību komisijām novados, nevis viena vai divas komisijas Rīgā.

2005. gadā, kad tika izveidots pirmais Elektroniskais iepirkumu katalogs, tā lietošana bija paredzēta tikai standarta precēm un pēc brīvprātības principa, bet jau ar 2010. gada grozījumiem Publisko iepirkumu likumā (PIL) tika noteikts, ka tiešās pārvaldes iestādēm Ministru kabineta (MK) noteiktajos gadījumos ir obligāti preces un pakalpojumus iegādāties no MK noteiktajām centralizēto iepirkumu institūcijām vai ar to starpniecību, ja attiecīgās preces vai pakalpojumi ietilpst MK noteiktajā preču vai pakalpojumu grupā un to līgumcena 12 mēnešu laikā attiecīgajā preču vai pakalpojumu grupā ir 100 latu vai lielāka.

Preču saraksts elektroniskajā katalogā periodiski tiek papildināts, šobrīd obligātajā sarakstā ir ar datoriem un citu biroja tehniku saistīti priekšmeti, biroja papīrs un medikamenti1. Papildus Elektronisko iepirkumu sistēmas (EIS) izveidotajā katalogā tiek piedāvāts iegādāties arī mēbeles, pārtiku, kancelejas un saimniecības preces.

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: