Plāno likumā ierakstīt prasību sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem iepirkt noteiktu skaitu “tīru” transportlīdzekļu

LETA, 24/03/2021

Post image for Plāno likumā ierakstīt prasību sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem iepirkt noteiktu skaitu “tīru” transportlīdzekļu

Sabiedrisko pakalpojumu sniedzējam katrā autotransporta līdzekļu iepirkumā un noteiktos pakalpojumu līgumos būs jānodrošina noteikts procents “tīru” transportlīdzekļu, piemēram, transporta līdzekļu ar ierobežotu oglekļa dioksīda emisiju apjomu, par Saeimas atbildīgās komisijas atbalstītajiem likuma grozījumiem aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.

To paredz izmaiņas likumos, ko šodien konceptuāli atbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija.
Izmaiņu mērķis ir veicināt pieprasījumu pēc “tīru” transportlīdzekļiem, atbalstot šādu auto tirgus izplatību visā Eiropas Savienībā (ES). Līdz ar grozījumiem tiks ieviesta virkne ES prasību, likumprojektu anotācijā norādījuši to autori.

Izmaiņas paredz likumā definēt gan lielas noslodzes bezemesiju autotransporta līdzekli, gan “tīru” transportlīdzekli. Tostarp par “tīru” transportlīdzekli plānots noteikt konkrētas kategorijas auto, kura maksimālās izpūtēja emisijas ir mazākas nekā 50 oglekļa dioksīda grami uz kilometru (g/km). Tāpat tie būs elektrotransportlīdzekļi vai autotransports, kas darbināms ar alternatīvajām degvielām.

Likumā arī paredzēts noteikt, ka no 2026.gada 1.janvāra par “tīru” autotransportu uzskatīs noteiktas kategorijas auto, kura izpūtēja emisijas būs 0 oglekļa dioksīda g/km.

Savukārt pilsētas autobusiem kā papildu nosacījumu plānots noteikt, ka pusei no ES prasībās noteiktā mērķa jābūt izpildītai, iepērkot bezemisiju autobusus, teikts likumprojektu anotācijā.

Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā šī gada 2.augustā.

Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem, Latvijā pērn reģistrēti 680 transportlīdzekļi, kuru degvielas veids ir tikai elektrība. No tiem 14 ir kravas transportlīdzekļi, 658 vieglie auto un astoņi autobusi. Kopš pagājušā gada janvāra kopējais elektromobiļu skaita pieaugums ir 56%.

Grozījumi Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā un izmaiņas Publisko iepirkumu likumā trīs lasījumos vēl jāpieņem Saeimai.

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: