Piegādātāju nomaiņas iemesls vienmēr ir kvalitātes jautājums

LĪVIJA BAUMANE, 21/03/2014

Post image for Piegādātāju nomaiņas iemesls vienmēr ir kvalitātes jautājums

Zinām, ka AS Latvijas balzams ražotie dzērieni top Latvijā. Taču retais aizdomājas, cik bezgala nozīmīgs ķēdes posms LB ražošanas procesā un peļņas veidošanā ir uzņēmuma iepirkumi.

Šo iepirkumu ģeogrāfija ir visai iespaidīga. Par uzņēmuma komplicēto un sazaroto dažādas produkcijas iegādes sistēmu stāsta LB loģistikas direktors INTARS GEIDĀNS.

Produkcijas veidi un to piegādātāji

Latvijas balzama iepirkumu tīkls aptver teju vai visu pasaules karti – nekas gan netiek iepirkts, piemēram, Āfrikā un Dienvidamerikā, toties citi reģioni ir ļoti plaši aptverti. Tālākie piegādātāji atrodas Amerikā un pat Jaunzēlandē.

No Latvijas piegādātājiem tiek iepirkta ļoti neliela daļa no kopējā izejvielu klāsta, jo šeit neražo gandrīz neko no specifiskās produkcijas, kas nepieciešama uzņēmumam Latvijas balzams. Atsevišķa tēma gan ir dabisko izejvielu klāsts, šie dabas produkti daļēji tiek iepirkti no vietējiem ražotājiem, tomēr šī iepirkuma apjoms ir salīdzinoši mazs, lai gan šie produkti ir interesanti un specifiski – varētu sacīt, ka tieši mūsu ziemeļnieciskās floras savdabība vairākiem dzērieniem piešķir to neatkārtojamo garšas, aromāta un citu izcilo īpašību buķeti: puplaksis, piparmētras, vērmeles, kalmes, baldriāna sakne, bērzu pumpuri, arī žāvētas mellenes no vietējās zemnieku saimniecības un citi produkti.

Daudzām balzama sastāvdaļām Latvijā ir viens piegādātājs, tā tas ir izveidojies teju vai vēsturiski, atrast tam līdzīgu būtu diezgan sarežģīti. Taču bieži vērojama situācija, ka vietējais ražotājs vietējā tirgus zemā pieprasījuma dēļ vairs īsti nespēj neko piedāvāt – tāpēc arī Latvijas balzams daudzas citas zālītes un produktus iepērk no Eiropas, kur tie tiek audzēti rūpnieciski un ir sertificēti. Lai Latvijas zemnieks izaudzētu un izžāvētu 100 kilogramus nepieciešamās produkcijas, kā arī sagatavotu visus nepieciešamos sertifikātus, šī produkcija sadārdzinātos tiktāl, ka galu galā cenas dēļ to vairs nebūtu iespējams iegādāties.

No rūpnieciski ražotām lietām Latvijā iepērkams tikai kartona iepakojums un etiķetes, ko ražo Rīgā un Jelgavā.

Spirts: Slovākija un Krievija

Galvenā izejviela – spirts – nāk no divām vietām. Pirmkārt, tā ir Krievija, kur koncernam pieder rūpnīca Tambovas reģionā; šis spirts, piemēram, tiek izmantots visā Stoli® programmā. Spirts, kas tiek izmantots citos LB produktos, savukārt nācis no Slovākijas. Tātad spirtam ir divi lielie piegādātāji.

Stikla tara: Eiropa, Baltkrievija, Krievija

Nākamā lielā grupa apjoma ziņā pēc spirta ir pudeļu piegādes. Pudeles pārsvarā nāk no Igaunijas, Polijas, Vācijas, Lietuvas, taču ir arī atsevišķas apjomā sīkākas piegādes no citām valstīm, piemēram, no Krievijas un Baltkrievijas.

Tik raksturīgās melnā balzama pudeles nāk no Vācijas (tilpums līdz litram, ieskaitot), taču īpašas suvenīra iepakojuma pudeles ar rokturīti ražo Latvijas Keramika, tomēr tie ir tikai pāris simti pudeļu gadā, bet visas pārējās balzama standarta pudeles atceļojušas no Vācijas. Tur atrodas uzņēmums, kuram, šķiet, grūti būtu atrast līdzinieku. Tas ir ģimenes uzņēmums jau otrajā, trešajā paaudzē – paši uzņēmuma rādītāji ir izdomājuši un uzstādījuši iekārtas, un ir praktiski vienīgie, kas ar tādu kvalitāti un precizitāti spēj apstrādāt mālu.

No Francijas nāk pudeles elitārajam degvīnam Stolichnaya Elit Vodka, savukārt citas specifiskas pudeles tiek iegādātas arī Itālijā.

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: