Nākamajā gadā plānoti nozīmīgi ieguldījumi Nacionālo bruņoto spēku spēju stiprināšanā

AM Militāri publisko attiecību departaments, 30/12/2020

Post image for Nākamajā gadā plānoti nozīmīgi ieguldījumi Nacionālo bruņoto spēku spēju stiprināšanā

Aizsardzības ministrija informē, ka 2021.gadā plānots realizēt vairākus nozīmīgus projektus, kas turpinās Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes mehanizāciju, kā arī uzlabos kaujas un atbalsta spējas.

No kopējā aizsardzības budžeta 707,82 miljonu eiro apmērā Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstības projektiem tiks atvēlēti 273,80 miljoni eiro, kas paredzēti nodrošinājuma spēju, netiešās uguns atbalsta, operacionālā un taktiskā līmeņa izlūkošanas spēju, vidējās kapacitātes kājnieku spēju, taktiskās gaisa transporta spēju, komandvadības spēju, kaujas inženieru spēju, kā arī speciālo uzdevumu spēju attīstīšanai.

Lielākais no 2021.gadā plānotajiem projektiem ir Somijas uzņēmuma “Patria Land Oy” jauno 6×6 bruņumašīnu pētniecība un izstrāde. Sagaidāms, ka Latvijā tiks ražotas un komplektētas bruņumašīnu sastāvdaļas ne mazāk kā 30% apmērā no kopējās pasūtījuma vērtības. Slēdzot sadarbības līgumus ar vietējiem Latvijas ražotājiem, paredzams, ka industriālā sadarbība ar Somijas partneriem varētu turpināties arī pēc šo bruņumašīnu iegādes, kas spētu nodrošināt pašmāju industrijas iesaisti arī citu “Patria Land Oy” līgumu ietvaros.

Šī gada vidū Nacionālie bruņotie spēki kopā ar Igaunijas bruņotajiem spēkiem iesniedza pasūtījumu Zviedrijas uzņēmumam “Saab Dynamics AB” par jaunu prettanku granātšāvēju “Carl Gustaf M4” piegādi līdz 2022.gadam. Plānots, ka par aptuveni 1,3 miljoniem eiro pasūtītie ieroči Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem tiks piegādāti līdz 2022.gadam. Jaunie granātšāvēji tiks lietoti paralēli “M2” modifikācijas ieročiem, kas iepriekš tika saņemti no Zviedrijas un Norvēģijas. 2020.gada izskaņā NBS veica arī jaunu “Carl Gustaf” munīcijas pasūtījumu par 7 miljoniem eiro, ko plānots saņemt 2022. un 2023.gadā.

Kopīga līguma ietvaros ar Igauniju 2020.gada novembrī tika pasūtītas mācību granātas par 1,6 miljoniem eiro, ko plānots saņemt 2021.gada ietvaros, pilnveidojot NBS regulāro spēku un Zemessardzes apmācību procesu. Savukārt kopīgā iepirkuma līgumā ar Lietuvu šogad tika uzsākta gāzmasku iegāde, kuras ietvaros Latvija plāno iegādāties gāzmaskas un saistīto aprīkojumu par 1,8 miljoniem eiro.

Nākamajā gadā tiek plānots trīs Baltijas valstu kopīgs mīnu un aizsardzības lādiņu iepirkums. Līdz šim ir noslēgta valstu tehniskā vienošanās, kas ir pirmais solis kopīgā iepirkuma īstenošanai.

Sadarbībā ar NATO atbalsta un iepirkumu aģentūru Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām ir pasūtīta izvēršamā infrastruktūra: 65 vada līmeņa vienības izmitināšanai paredzētas teltis, kas piemērotas gan siltiem, gan vēsiem laikapstākļiem, 11 izvēršamie noliktavu angāri ekipējuma izvietošanai, kā arī apsildes un gaisa kondicionēšanas ekipējums un iekraušanas tehnika. Tāpat šī gada nogalē ir uzsākts papildus izvēršamās infrastruktūras un ekipējuma iepirkums, līdz 2022.gadam paredzot saņemt 7 izvēršamos noliktavu angārus, 5 ēdināšanas teltis, 1 administratīvo telti, kā arī iekrāvēju, kas paredzēts telšu uzsliešanai.

Informāciju sagatavoja Roberts Skraučs, AM Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākais referents

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: