Atkārtoti iesniegtas sūdzības par 35 miljonu eiro vērto LU Rakstu mājas būvniecības iepirkumu

LETA, 24/04/2020

Post image for Atkārtoti iesniegtas sūdzības par 35 miljonu eiro vērto LU Rakstu mājas būvniecības iepirkumu

Atkārtoti ir iesniegtas sūdzības par Latvijas Universitātes (LU) Rakstu mājas būvprojekta izstrādes, autoruzraudzības un būvniecības iepirkumu, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā.

Sūdzību 6.aprīlī iesniegusi pilnsabiedrība “MMG” un atkārtotu sūdzību 3.aprīlī iesniegusi būvfirma SIA “Merks”. Iepriekšējā uzņēmuma sūdzība tika iesniegta 10.janvārī. Sūdzību izskatīšanas termiņš vēl nav noteikts.

10.janvārī SIA “Merks” iesniedza sūdzību par LU Rakstu mājas būvprojekta izstrādes, autoruzraudzības un būvniecības iepirkumu.

pēc šīs sūdzības komisijas lēmums aizliedza pasūtītājam – LU – turpināt iepirkuma procedūru, slēgt iepirkuma līgumu konkursa procedūrā un atcelt iepirkuma komisijas lēmumu par konkursa kandidātu atlases rezultātiem.

Tāpat IUB uzdeva pasūtītājam – LU – 20 darbdienu laikā no lēmuma paziņošanas dienas novērst iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot konkursa procedūrā iesniegtos pieteikumus, un saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu pieņemt lēmumu, nosūtot paziņojumu IUB un visiem pretendentiem.

IUB lēmumā skaidrots, ka sūdzības iesniedzēja “Merks” pieteikums konkursā noraidīts, jo “Merks” kā nepieciešamās publisko ēku būvniecības pieredzes objektu norādījis “Decco centru”. Taču LU iepirkumu komisija secinājusi, ka šis objekts neatbilst iepirkuma prasībām, jo šajā ēkā nav paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā simts cilvēkiem un tā lietošanas veids ir “noliktava”.

Tomēr “Merks” uzskatīja, ka “Decco centrs” pilnībā atbilst iepirkuma prasībām, jo šajā objektā nodrošināta tirdzniecības jeb ekspozīcijas telpu (salonveikala) apvienošana ar noliktavas telpām, padarot publiski pieejamas gan salonveikala, gan noliktavas telpas.

IUB iesniegumu izskatīšanas komisija saņēma arī Ekonomikas ministrijas skaidrojumu, no kura secināja, ka būvniecības iecerē (būvprojektā) norādītais ēkas galvenais lietošanas veids pats par sevi nenorāda un līdz ar to nav pietiekams, lai izdarītu secinājumu par šīs ēkas (ne-) publisko statusu.

Pārbaudot un izvērtējot lietas materiālus, noklausoties lietas dalībnieku IUB iesnieguma izskatīšanas sēdē sniegtos paskaidrojumus, IUB iesniegumu izskatīšanas komisija uzskata, ka “Merks” iesniegums par pasūtītāja rīkotā konkursa kandidātu atlases rezultātiem ir atzīstams par pamatotu.

LU rektora vietniece infrastruktūras attīstības jautājumos Edīte Megne aģentūrai LETA tolaik norādīja, ka faktiski IUB lēmums nenosaka, ka LU iepirkumu komisijas lēmums bijis pareizs vai nepareizs, taču norāda, ka LU nav bijusi pietiekama argumentācijas bāze, lai pieņemtu konkrētajam būvuzņēmējam negatīvu lēmumu.

Megne uzsvēra, ka IUB lēmums Rakstu mājas iepirkumu paildzinās, bet neapturēs.

Kā vēstīts, iepirkums pērnā gada nogalē tika izsludināts atkārtoti un paredzamā līgumcena tika norādīta 35 miljoni eiro, kas ir par diviem miljoniem eiro vairāk nekā pirmajā – 2018.gadā – izsludinātajā konkursā.

Rakstu mājas būvniecības iepirkums sākotnēji tika izsludināts 2018.gada pavasarī, arī toreiz uzvarētāju mēģinot noskaidrot konkursa procedūrā ar sarunām. Toreiz iepirkuma prognozētā līgumcena bija 33 miljoni eiro.

Konkursa pirmā kārta bija atklāta, un tai pieteicās septiņi uzņēmumi. Saņemot piedāvājumus, otrajā posmā iekļuva mazāk uzņēmumu, taču to skaits publiski netika atklāts. Uzņēmumu sākotnēji piedāvātās darbu izmaksas bijušas pārāk augstas, tāpēc augstskola pārskatīja projektus, kam sekoja arī jauni piedāvājumi.

Pērn jūlijā Latvijas Universitātes rektora vietniece infrastruktūras attīstības jautājumos Edīte Megne aģentūrai LETA pauda, ka augstskola cer iepirkuma uzvarētāju noskaidrot tuvākajās nedēļās. Tomēr septembrī toreizējais augstskolas rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube paziņoja, ka iepirkums ir apturēts un atsākts no jauna, un tiek veidota arī jauna iepirkuma komisija.

Par Rakstu mājas būvniecību Straube sāka runāt, atbildot uz jautājumu par, iespējams, negodprātīgiem būvniecības iepirkumiem augstskolas vajadzībām. “Tās varbūt vairāk bija iekšējas šaubas par godprātību, kas bija saistītas ar jau zināmajām problēmām, kas arī nedaudz skāra LU. Bet šobrīd sakarā ar Rakstu mājas būvniecību konkurss ir apturēts, un burtiski pagājušajā un šajā nedēļā universitātes vadība lēma atsākt šo procesu no jauna,” pastāstīja Straube.

Megne aģentūrai LETA toreiz skaidroja, ka LU aktīvi strādā pie iepirkuma kritēriju pārskatīšanas, lai paplašinātu pretendentu skaitu. Tāpat viņa uzsvēra, ka LU plāns ir līdz 2020.gada maijam vai jūnijam noslēgt līgumu par projektēšanu un būvēšanu, bet ēku nodot ekspluatācijā 2023.gada maijā.

Ar LU Akadēmiskā centra Rakstu mājas būvniecību varētu būt saistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess par iespējamu kukuļošanu. Šajā kriminālprocesā KNAB pagājušā vasarā aizturēja toreizējo LU rektora vietnieci Baibu Broku, kura vēlāk atstāja šo amatu.

Brokas aizstāvis Rinalds Bušs iepriekš gan norādīja, ka Broka kategoriski noraida KNAB izteiktos pārmetumus. Advokāts arī noliedza, ka KNAB sāktais kriminālprocess būtu saistīts ar LU Rakstu mājas būvniecību.

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: