Analīze, kategorijas, plānošana un dokumenti – komerciālā iepirkuma balsti

SANDRIS GUNVALDIS, 31/05/2017

Post image for Analīze, kategorijas, plānošana un dokumenti – komerciālā iepirkuma balsti

Žurnāls “Iepirkumi” sadarbībā ar Arnoldu Kardelu (SIA “Procurement Solutions – Latvia” vecākais konsultants) un “Iepirkumu vadība un konsultācijas” (SIA “Imperum”) turpina diskusiju ciklu par komerciālajiem iepirkumiem. Mūsu otrajā diskusijā par iepirkumu izdevumu analīzi, par iepirkumu kategorizāciju un par iepirkumu plānošanu.

Otrajā diskusijā AS “SEB banka” piedalījās:
KASPARS CIKMAČS, AS “Citadele banka” valdes loceklis,
INTARS GEIDĀNS, AS “Latvijas balzams” valdes priekšsēdētājs,
MĀRTIŅŠ LĀCIS, AS “Latvijas finieris” valdes loceklis,
LAILA ŠKOBA, “Iepirkumu vadība un konsultācijas” vadošā konsultante,
KASPARS ROZENKOPFS, elektronisko iepirkumu sistēmas tenderex.com vadītājs,
AIJA HOVECKA, AS “Liepājas papīrs” iepirkumu nodaļas vadītāja,
IRINA GAVRILOVA, AS “SEB banka” iepirkumu vadītāja.
Diskusiju vadīja ARNOLDS KARDELS, SIA “Procurement Solutions – Latvia” vecākais konsultants.

Kāpēc vajag analīzi

K. Cikmačs: – Banka “Citadele” veic regulāru iepirkumu analīzi, kas ir arī noteikts procedūrā. Ir rādītāji, ko vērtē vienu reizi ceturksnī, ir arī tādi, ko vērtē vienu reizi gadā. Vērtējam gan pēc kategorijas, piemēram, IT, nekustamais īpašums, gan pēc piegādātājiem, gan summām. Vēl ir analīze par iepirkumu procesu ievērošanu. Analīze darbojas gan kā kontroles mehānisms, lai pārbaudītu, vai procesi darbojas pareizi, kā arī lai saprastu problēmzonas un zonas, kurām būtu jāpievērš citāda uzmanība.

A. Kardels: – Iepirkumu analīzes dokuments ir vissvarīgākais iepirkumu dokuments, SEB bankā tas bija milzīgs palags papīra formā. To varēja izmantot ik dienu, arī aizvien uzlabot, papildināt.

I. Gavrilova: – Bez tā nevar plānot. Jo nesaprotam, kas notiek.

I. Geidāns: – Mums ražošanas uzņēmumā lielākā daļa ir tiešās izmaksas, kas tieši iekļaujas materiālu komplektā, un tad analīze ir atšķirīga. Mēs katra materiāla izmaksas vairāk vērtējam pašizmaksas griezumā. Mums ir četras vissvarīgākās pozīcijas: pudeles, korķis, etiķete, kaste un visvissvarīgākais – šķidrums. Vērtējam arī katra materiāla aizvietojamības izmaksas. Kas attiecas uz pārējām izmaksām – netiešās vai pieskaitāmās izmaksas, to analīze vairāk notiek finanšu, budžeta izpildes griezumā. Vai esam budžetā ekonomiju guvuši, kāda tā ir, vai tā ir mēneša, ceturkšņa. Vērtējam, vai budžeta versiju griezumā iekļaujamies.
 

Ienākt lai lasītu pilnu rakstu. (Neesi abonents? Pievienojies jau šodien!)

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: